Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Spoznajte 3 typy hybridných áut: Aký je medzi nimi rozdiel?

Hybridné vozidlá ponúkajú prepojenie medzi konvenčným spaľovacím a čoraz obľúbenejším elektrickým motorom. Využívajú energiu z dvoch rozličných zdrojov a sú väčšinou medzikrokom na ceste k plne elektrickému autu. Rôzne typy hybridných áut používajú inými spôsobmi kombináciu týchto motorov. Ako im v jednoduchosti porozumieť sa dočítate v tomto článku.

Plug-in hybrid

Hybrid plug in alebo PHEV (ako sa označuje tento model áut) je momentálne kráľom medzi hybridnými vozidlami. Je to jediné hybridné vozidlo, ktoré viete nabíjať cez nabíjaciu stanicu. Vďaka tomu ho pri krátkych vzdialenostiach môžete používať ako čisto elektrické vozidlo. S nabitou batériou zvládnete cestu do práce a domov, a tak ušetríte na pohonných hmotách. Keď sa vám vybije, jednoducho v jazde pokračujete so spaľovacím motorom.

 

Používať tento hybrid ako čisto elektrické auto môžete vďaka jeho vysokokapacitnej batérii. Nabitá vydrží dlhšie ako batérie v čisto hybridných autách. Vozidlo je však ťažšie, a preto treba batériu dobíjať. Pri používaní spaľovacieho motora teda spotrebuje viac paliva.

Mild hybrid 

Ako pri plug in autách aj mild hybrid používa elektrický a spaľovací motor. Nemôže ich však používať nezávisle od seba. Malý elektrický motor používa len na asistenciu spaľovaciemu motoru. Mild hybrid je zvyčajne najlacnejša možnosť, ako sa stať vlastníkom hybridného auta. Ponúka jednoduchšiu pohonnú jednotku so zvýšenou efektivitou jazdy. 

 

Vozidlá so základnou benzínovou alebo naftovou pohonnou jednotkou majú o niečo väčší akumulátor. Namiesto výkonu 12 voltov získate až 48 voltov napätia. Vďaka tomu počas brzdenia dobíjate batériu, ktorá môže byť použitá pri dojazde alebo na hladší štart. Hoci mild hybridy neponúkajú prevratné benefity, poslúžia vám ako ľahký úvod do sveta elektrických áut.

Zdroj: pexels.com / Dante Juhasz

 

Hybrid

Aj v hybridoch sa sa nachádzajú oba typy motorov, zvládne však vygenerovať oveľa viac výkonu ako mild vozidlo. Aj v tomto variante nájdeme väčší akumulátor, ktorý dobíjate brzdením a rekuperáciou energie. Väčší je aj elektromotor, a tak väčšina plne hybridných vozidiel dokáže len pomocou elektrického motora odjazdiť 4 až 8 kilometrovú vzdialenosť. 

 

Vozidlá si samy nastavujú, ktorý motor v danom momente používajú. Vodič, na rozdiel od plug in vozidiel, neovplyvní, kedy bude jazdiť na elektrickom pohone. Ten autá používajú hlavne v mestách pri nízkych rýchlostiach.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií