fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zoznámte sa s Lulu a Nana, prvými geneticky modifikovanými deťmi na svete

Máte tip? napíšte nám mailom

Štúdia zameraná na úpravu DNA je v obehu nejaký ten rok, vedci však nikdy neboli ochotní prekročiť etickú hranicu. Až doteraz.

Čínsky profesor čelí vlne kritiky po tom, ako uverejnil na sociálnej sieti YouTube svoj výskum. He Jiankui vo videu tvrdí, že sa mu ako prvému podarilo upraviť DNA nedávno narodených dvojičiek. Profesor vyhlásil, že čínske dievčatá sa narodili imúnne voči HIV ochoreniu, vírusu, ktorý zapríčiňuje AIDS. Akademická obec sa okamžite vzbúrila a 34-ročný Číňan je ňou silno odsudzovaný.

Pandorina skrinka bola otvorená. Čo bude nasledovať?

Profesor tvrdí, že pomohol čínskemu páru splodiť zdravé deti imúnne voči vážnej, neliečiteľnej chorobe. Keď boli dievčatá ešte embryá, použil chemické nožnice na odstrihnutie génu, ktorý zapríčiňoval HIV infekciu. Na odobratie časti DNA bola použitá technika nazývaná CRISPR, predstavená len nedávno. Embryá boli následne vložené do tela matky a začiatkom novembra sa narodili dvojičky Lulu a Nana.

geneticky upravené deti
Zdroj: youtube.com

Podľa doktora sa dievčatá tešia zdraviu, avšak akademici na to majú iný názor. Neetický výskum prirovnávajú k otvoreniu pandorinej skrinky a na otázku, či deti kvôli chýbajúcemu genómu nebudú trpieť inými vážnymi poruchami či chorobami, napríklad rakovinou, nevie nikto presvedčivo odpovedať. Špekuluje sa tiež, či novopečení rodičia vôbec boli oboznámení s výskumom, ako aj s jeho možnými následkami.

Ešte bizarnejší je však samotný spôsob oznámenia tejto správy. He Jiankui si za vhodnú platformu vybral YouTube a zdieľal párminútové video bez pripojenia oficiálnej štúdie, či hocijakého bližšieho vysvetlenia. Podľa jeho slov nejde o rozmary ako umelé zvyšovanie IQ alebo výber farby očí a vlasov. „Rodičia nechcú nadizajnované dieťa, ale len také, ktoré nebude trpieť kvôli chorobe,” čím pochopiteľne, vzbudil búrlivú vlnu reakcií.Profesor je momentálne vyšetrovaný čínskou národnou zdravotnou komisiou. 

geneticky upravené deti
Zdroj: youtube.com

 

Prečítajte si tiež:
Typy ľudí, ktorí pozerajú seriály. Patríte medzi nich aj vy?

Zdroj: youtube.com, cbc.ca

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií