fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Aj IKEA má rada udržateľnosť! Predstavuje kolekcie vyrobené z plastov z mora či ryžovej slamy

Ide napríklad o obrusy vyrobené z recyklovaného plastu, ktorý vyzbierali španielski rybári

Máte tip? napíšte nám mailom

Bratislava, 10. jún 2019 – Spoločnosť IKEA predstavuje viacero nových iniciatív, ktoré budú mať pozitívny vplyv na ľudí aj planétu. Ide o kolekciu vyrobenú z plastov vyzbieraných zo Stredozemného mora, prototyp rastlinnej alternatívy k mäsovým guľôčkam, ako aj projekt na podporu pestovania v meste, ktorý vznikol v spolupráci s dizajnérom Tomom Dixonom.

Aj IKEA podporuje udržateľnosť

V súčasnosti sa čoraz viac ľudí snaží zmeniť svoj životný štýl a žiť udržateľnejšie. Spoločnosť IKEA chce využiť svoju prítomnosť na mnohých trhoch po celom svete a spraviť z udržateľného života cenovo dostupnú, atraktívnu a inšpiratívnu alternatívu pre čo najviac ľudí,“ vysvetľuje Torbjörn Lööf, výkonný riaditeľ skupiny Inter IKEA Group. „Preto sa snažíme prichádzať s veľkým množstvom zaujímavých a inovatívnych riešení.“

Na podujatí Democratic Design Days predstavujeme aj produkty, ktoré pomáhajú ľuďom uvedomovať si environmentálne…

Zveřejnil(a) IKEA dne Čtvrtek 6. června 2019

Nové kolekcie

Na Dňoch demokratického dizajnu vo švédskom Älmhulte predstavila IKEA (za ktorou už nemusíme cestovať do hlavného mesta) viacero noviniek:

  • Kolekcia MUSSELBLOMMA. Tá je čiastočne vyrobená z plastov vyzbieraných z oceánov. Prvé výrobky kolekcie vznikli z plastov zo Stredozemného mora (dostupná v roku 2019 na vybraných trhoch). (Mimochodom, o plastoch v Stredozemnom mori sme písali len minulý týždeň. Každý rok v ňom skončí viac než 500.000 ton plastového odpadu.)
  • Nová kolekcia FÖRÄNDRING. Je vyrobená z ryžovej slamy, ktorá zostáva ako odpad po žatve a zvyčajne sa spaľuje. A to výrazne znečisťuje vzduch (dostupná už túto jeseň na vybraných trhoch).
  • Novú kolekcia SAMMANLÄNKAD, ktorá vznikla v spolupráci so spoločnosťou Little Sun a umelcom Olafurom Eliassonom. Cieľom je poskytovať solárnu energiu na domáce použitie.
Prečítajte si tiež:
POZOR na čísla na plastoch! Viete, ktoré sú pre nás najviac nebezpečné?
Zdroj: IKEA Slovensko
  • Nová spolupráca so športovým zväzom World Surf League. Tá sa zameriava na život pri vode a podporou aktívneho života či mobilného bývania sa snaží dosiahnuť pozitívny vplyv na oceány.
  • Projekt Urban Growing, ktorý vznikol v spolupráci s dizajnérom Tomom Dixonom. Jeho cieľom je vytvoriť inovatívne a cenovo dostupné riešenie na pestovanie rastlín a zeleniny v domácnosti i mimo nej.
  • Spolupráca s organizáciou Climate and Clean Air Coalition (Koalícia za klímu a čistý vzduch). Cieľom je zavádzať rozsiahle riešenia, ktoré budú obmedzovať spaľovanie poľnohospodárskeho odpadu a zmierňovať znečistenie vzduchu*.
  • Do roku 2020 sa budú všetky textilné výrobky z polyesteru, ako sú koberce, prikrývky na posteľ či látky použité v nábytku, vyrábať z recyklovaného polyesteru.
ikea udržateľnosť
Nová kolekcia FÖRÄNDRING je vyrobená z ryžovej slamy. Zdroj: IKEA Slovensko

*IKEA sa do organizácie Climate and Clean Air Coalition pridala v rámci iniciatívy za udržateľné poľnohospodárstvo. S členmi organizácie bude spolupracovať na tom, aby sa obmedzilo spaľovanie poľnohospodárskeho odpadu a zmiernilo znečistenie vzduchu.

Keď čelíme výzvam, otvárajú sa nové príležitosti

Z vlastnej skúsenosti vieme, že keď čelíme výzvam, môžu sa nám otvárať nové príležitosti a vznikať úžasné inovácie,“ hovorí Lena Pripp Kovac. Je manažérkou pre oblasť trvalej udržateľnosti v Inter IKEA Group.

Prečítajte si tiež:
Toto sú tie najroztomilejšie hračky na svete! IKEA vyrobí ďalších 6 presne podľa kresieb detí z celého sveta

Udržateľnosť je už roky neoddeliteľnou súčasťou nášho podnikania, ako aj nášho prístupu k navrhovaniu výrobkov. Sme však pripravení urobiť ďalší krok na našej ceste a bližšie sa venovať nadmernej spotrebe, aby sme mohli aj naďalej vytvárať a podporovať lepší každodenný život pre čo najviac ľudí. To sa nám, samozrejme, podarí iba vtedy, ak pri riešení tých najväčších výziev súčasnosti spojíme sily s ostatnými.“

Nielen my, ale aj IKEA udržateľnosť miluje. Tešíme sa z takýchto iniciatív!

 

Zdroj: TS

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií