fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Markíza odvysiela film o vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Presne na výročie

Máte tip? napíšte nám mailom

21. februára uplynie rok od vraždy, ktorá zmenila Slovensko. Pri tejto príležitosti Markíza odvysiela hodinový dokument. Informuje o tom portál omediach.com.

Vo februári minulého roka zasiahla rodiny obetí, ale aj celé Slovensko a Európu správa o dvojnásobnej úkladnej vražde. Investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú pripravili o život v ich dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta.

Ján a Martina
Ján a Martina na ich priváte v Nitre. Zdroj: aktuality.sk/Dominika Makynová

Ján a Martina

Dokument nesie názov Ján a Martina. Televízia ho odvysiela vo štvrtok 21. februára o 20:30 hod. Na ten deň sa chystajú opäť aj mnohé protesty či diskusie a besedy.

„Film vychádza z policajných spisov, výpovedí rodičov obetí, Jánových kolegov a mnohých ďalších, a zároveň interpretuje zlomové body v spoločenskom a politickom živote, ktoré po tejto tragickej udalosti otriasli celým Slovenskom,“ oznamuje Markíza. Uvidíme aj animáciu pravdepodobného priebehu vraždy.

Zdroj: TV Markíza

Nielen film. O vražde vzniklo viacero kníh

Bolo len otázkou času, kedy táto brutálna udalosť nadobudne vizuálnu podobu. Činy, ktoré otriasajú celou spoločnosťou, totiž nemôžu ostať zabudnuté.

Koncom minulého roka sa dostala na pulty kníhkupectiev kniha Umlčaní, ktorú napísal Marek Vagovič, šéf investigatívneho tímu Aktualít, spolu s kolektívom. Podrobne ilustruje životy oboch obetí od detstva cez mladosť a ranú dospelosť až po tragický, nepochopiteľný čin. Už sme o nej písali.

Prečítajte si tiež:
Milovníci online filmov, pozor! TU si môžete pozrieť online filmy zdarma

Kniha My sme tí, na ktorých sme čakali zase obsahuje príhovory zo zhromaždení, ktoré nasledovali po vražde a ktoré vytiahli do ulíc historicky najväčšie masy Slovákov. Konali sa nielen v desiatkach mestách na Slovensku, ale aj po celom svete.

Takisto kniha Rok protestov, ktorá sumarizuje rad udalostí, ktoré sa odohrali po vražde Jána a Martiny. Tomáš Gális sa s politológom Grigorijom Mesežnikovom rozpráva o masových protestoch a politickom pozadí týchto udalostí, o zahraničnopolitických dôsledkoch únosu vietnamského občana i o tom, či sa rok 2018 zaradil k iným prelomovým osmičkovým rokom. Knihu dopĺňajú Shootyho ilustrácie, fotografie Tomáša Benedikoviča i texty viacerých ľudí, ktorí patrili k dôležitým aktérom roku 2018.

Zdroj: martinus.sk
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií