Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kedy príde teplé, jarné počasie? Pripravte sa na ochladenie

Slovensko čakajú upršané dni. Do konca týždňa sa budeme dennodenne stretávať s prehánkami či občasným dažďom. V závere pracovného týždňa dorazí studený front, ktorý prinesie ochladenie. Počasie chladnejšie, ako dlhodobý priemer, nás zrejme čaká až do konca mesiaca.

Počasie na Slovensku, ale aj v ďalších krajinách strednej a východnej Európy ovplyvňuje nevýrazné tlakové pole. Pozorujeme preto oblačné počasie, s častou tvorbou prehánok či občasného dažďa.

Až do štvrtku by mala podobná situácia pretrvávať a nič zásadné by sa v počasí zmeniť nemalo. Zmena ale dorazí v závere pracovného týždňa, kedy dorazí studený front a s ním aj avizované ochladenie.

Do konca pracovného týždňa počasie so zrážkami

V najbližších dňoch sa bude nad našim územím nachádzať vlhkejší vzduch. V nevýraznom tlakovom poli ho budú slnečné lúče ohrievať a v priebehu dňa sa budú tvoriť prehánky, výnimočne aj búrky.

Občasné zrážky, ktoré nebudú výdatné, sa môžu vyskytnúť od pondelka do štvrtka prakticky kdekoľvek na našom území.

Čo sa týka teplôt, tie by mali postupne narastať a vo štvrtok by mali už dosahovať úroveň dlhodobého priemeru.

Denné minimá by mali dosahovať od +4 do +10 °C, najchladnejšie bude na severe. Maximálne denné teploty sa budú pohybovať v rozmedzí od +8 do +15 °C.

Najteplejšie by malo byť v stredu a vo štvrtok, pred príchodom studeného frontu, kedy môžu teploty vystúpiť až na +13 až +19 °C.

Očakávané denné maximá vo štvrtok, zdroj: Meteologix
Očakávané denné maximá vo štvrtok, zdroj: Meteologix

Vo štvrtok dorazí studený front a ochladí sa

Vo štvrtok sa bude cez Nemecko, Česko a Poľsko presúvať ďalej na juhovýchod studený front.

Na naše územie by mal doraziť vo štvrtok popoludní a priniesť by mal najmä ochladenie. Na jeho čele sa budú tvoriť prehánky a ojedinele aj búrky, ktoré sa môžu v priebehu dňa vyskytnúť na celom našom území. O prípadných búrkach prinesieme samostatný článok, keď bude situácia jasnejšia.

Postup studeného frontu vo štvrtok, zdroj: WXcharts
Postup studeného frontu vo štvrtok, zdroj: WXcharts

Za frontom sa opäť ochladí a z teplôt, ktoré budú vo štvrtok útočiť na hranicu +20 °C, sa dostaneme na teploty, ktoré budú dosahovať denné maximá opäť len do +15 °C.

Noc zo štvrtka na piatok by mala byť chladnejšia, s teplotami od 0 do +6 °C. V piatok by mali teploty dosahovať od +6 do +12 °C, v sobotu by malo byť podobne teplo.

Kedy príde teplé, jarné počasie?

Zatiaľ nevieme povedať, dokedy potrvajú o niečo nižšie teploty. Momentálne výstupy meteorologických modelov naznačujú, že na dlhodobý priemer by sme sa mali dostať až v závere mesiaca.

[sc name=“imeteo_zdroj“ ]

Zdroj imeteo
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií