Koľko ľudí sa v Európe nakazí COVID-19? Čísla vás šokujú!
Európske vlády uviedli rôzne odhady, koľko ľudí v ich krajinách bude nakazených vírusom COVID-19.
Francúzsky minister školstva Jean-Michel Blanquer v nedeľu uviedol, že vírusom bude nakazených asi polovica francúzskej populácie.
„Stratégiou hneď od začiatku nebolo zabrániť šíreniu vírusu – vieme, že pravdepodobne sa nakazí až polovica z nás,“ povedal pre France Info.
Koľko ľudí sa v Európe nakazí COVID-19
Nemecká kancelárka Angela Merkelová začiatkom tohto týždňa varovala, že až 70% obyvateľstva krajiny – približne 58 miliónov ľudí – sa môže nakaziť vírusom .
Britská vláda už predtým uviedla, že až pätina pracovnej sily môže byť chorá počas vrcholu epidémie v Spojenom kráľovstve, by až 80% Britov mohlo chytiť koronavírus v najhoršom prípade veľkého prepuknutia choroby.
Slovenská republika má mimoriadne opatrenia
Aj napriek tomu, že Slovensko reagovalo na situáciu striktnejšie ako okolité krajiny. Do dnešného dňa máme potvrdených 54 prípadov.
Mimoriadna situácia
Z dôvodu vzniku ohrozenia verejného zdravia a nevyhnutnosti prijať opatrenia podľa zákona o civilnej ochrane obyvateľstva, vláda Slovenskej republiky vyhlásila 11. marca 2020 mimoriadnu situáciu na území Slovenskej republiky.
Na Slovensko pustia len ľudí s trvalým a prechodným pobytom
Na územie Slovenskej republiky budú pustení len tí, ktorí majú trvalý alebo prechodný pobyt. Občania žijúci v prihraničných regiónoch Rakúska či Maďarska pracujúci na Slovensku, by si mali u zamestnávateľa vybaviť potvrdenie. Rovnako občania zo Slovenska pracujúci v Rakúsku či Maďarsku. Pri hraničných kontrolách môžu byť vybavení prednostne.
Zatvorenie letísk
Zatvorenie všetkých troch medzinárodných letísk. Letiská v Bratislave, Košiciach a Poprade sú zatvorené na 14 dní. O ďalších krokoch ohľadom zmeny termínov letov, prípadne refundácie leteniek je potrebné podľa jej slov kontaktovať letecké spoločnosti alebo cestovné kancelárie.
14-dňová karanténa pre ľudí, ktorí sa vrátia zo zahraničia
Povinná 14-dňová karanténa pre všetkých ľudí s trvalým alebo prechodným pobytom v SR, ktorí sa vrátia zo zahraničia.
Železničná doprava
Medzinárodné vlaky nebudú premávať od 13. marca 2020 od 7:00 h. Vnútroštátna osobná železničná doprava bude od soboty 14. marca 2020 premávať každý deň podľa grafikonu zodpovedajúcemu sobote. ZSSK pokračuje v pravidelnej dezinfekcii vozňov. Rovnako ŽSR dezinfikuje priestory staníc.
Autobusová doprava
Rovnako aj medzinárodné autobusové spoje nesmú premávať zo Slovenska, ani smerom na Slovensko od 13. marca 2020 od 7:00 h. Vnútroštátne autobusy budú premávať v prázdninovom režime.
Kamiónová preprava tovaru
Nákladná preprava je povolená ako na vnútroštátnych, tak aj medzinárodných trasách s cieľom zabezpečiť zásobovanie. Vodiči kamiónov musia byť vybavení ochrannými pomôckami.
Lodná doprava
Osobné výletné lode nesmú na Slovensku od 13. marca 2020 od 7:00 h pristavovať. Preplávať územím bez zastavenia môžu.
Letecká doprava
Všetky medzinárodné osobné lety zo Slovenska aj na Slovensko budú zastavené po schválení vládou SR.
Pošta
Slovenská pošta funguje v obmedzenom režime, podľa potreby upravuje otváracie hodiny. Pobočky podliehajú pravidelnej dezinfekcii. Do pobočiek púšťajú po jednom.
Školy a škôlky
Všetky školy, predškolské zariadenia, univerzity a voľnočasové združenia budú od pondelka (16. 3.) zatvorené na 14 dní.
Hraničné kontroly
Zavedenie dočasných hraničných kontrol so všetkými susednými štátmi s výnimkou Poľskej republiky, na tejto hranici bude situácia priebežne monitorovaná.
Hraničné priechody
Zatvorené sú všetky malé hraničné priechody. Veľké hraničné priechody ostávajú otvorené.
Bary, fitnescentrá, aquaparky, lyžiarske strediská, wellness
Opatrenie sa týka aj zatvorenia barov, voľnočasových zariadení a priestorov - lyžiarskych stredísk, wellness centier, fitnescentier, zábavných parkov a aquaparkov
Mestské, okresné, daňové úrady, polícia
Úradné hodiny klientskych centier sa skracujú na čas od 08.00 h do 11.00 h každý pracovný deň. Do budovy klientskeho centra, okresného úradu, Policajného zboru, kde sú poskytované služby evidencie vozidiel alebo dokladov, bude umožnený vstup len osobám s dohodnutým termínom na konkrétny úkon. Iní klienti do priestorov klientskeho centra ani okresného úradu vpustení nebudú. V prípade dohodnutého termínu na dopravnom inšpektoráte bude vstup do klientskeho centra umožnený maximálne 5 minút pred termínom. Počas úradných hodín okresného úradu bude pre občanov k dispozícii len podateľňa okresného úradu.
Presnejšie informácie nájdete v článku: Úradné hodiny okresných, daňových úradov a polície sa skracujú. Veci si vybavíte online
Nemocnice
Naďalej platí zákaz návštevy nemocníc.
Športové a kultúrne podujatia
Zákaz organizovania hromadných podujatí športovej, kultúrnej, spoločenskej či inej povahy,
Hotely a reštaurácie
Hotely a reštaurácie zostávajú otvorené.
Kostoly
Katolícka, evanjelická ani pravoslávna cirkev neuskutočňuje bohoslužby 14 dní.
Ako sa lieči koronavírus?
Koronavírus COVID-19 je vírusové ochorenie a zaraďujeme ho medzi kvapôčkovú infekciu. Na koronavírus neúčinkujú žiadne antibiotiká. Overená očkovacia látka zatiaľ neexistuje. Liečba je symptomatická. U ľudí infikovaných novým koronavírusom sa zahajuje podporná liečba, ktorá zmierňuje príznaky infekcie.
K podpornej liečbe sa využívajú bežne dostupné lieky. Liečba je individuálna a vychádza z konkrétnych potrieb pacienta. Väčšina ľudí, ktorí sa nakazia, má mierny priebeh ochorenia a zotaví sa. U starších ľudí, osôb s oslabenou imunitou či pridruženými chronickými ochoreniami je väčšia pravdepodobnosť vážnejšieho priebehu ochorenia. Príznaky nákazy ako sú napríklad horúčka alebo zápal môžu skomplikovať aj tehotenstvo.
Ako dlho prežíva vírus na povrchoch?
Neeltje van Doremalen, virologička z National Institute of Health (NIH) v USA, a jej kolegovia z Rocky Mountain Laboratories v Hamiltonu v Montane urobili niektoré z prvých testov. Testovali, ako dlho môže SARS-CoV-2 prežiť na rôznych povrchoch.
Ich štúdia, ktorá bola uverejnená v New England Journal of Medicine, ukazuje, že vírus mohol prežiť v kvapkách až tri hodiny po vykašlaní do vzduchu.
Jemné kvapôčky s veľkosťou 1 až 5 mikrometrov - približne 30-krát menšie ako šírka ľudských vlasov - môžu zostať vo vzduchu až niekoľko hodín.
To znamená, že vírus cirkulujúci v nefiltrovaných klimatizačných systémoch, môže prežiť až niekoľko hodín, najmä preto, že kvapôčky aerosólu majú tendenciu usadiť sa na povrchoch rýchlejšie, keďže sa vzduch pohybuje.
Štúdia zistila, že vírus SARS-CoV-2 prežíva dlhšie:
- na kartóne: až 24 hodín
- na plastových povrchoch a povrchoch z nehrdzavejúcej ocele: 2 až 3 dni
Zistenia naznačujú, že vírus môže dlho prežiť na kľučkách dverí, plastových alebo laminovaných pracovných doskách a iných tvrdých povrchoch.
Vedci zistili, že medené povrchy mali tendenciu vírus zabíjať asi za štyri hodiny.
Ako povrch dezinfikovať:
- 62 - 71 % alkohol
- 0,5 % peroxidom vodíka
- domácim bielidlom obsahujúcim 0,1 % chlórnanu sodného
Výskum ukázal, že koronavírus sa môže inaktivovať počas jednej minúty dezinfekciou povrchov 62 - 71 % alkoholom alebo 0,5 % peroxidom vodíka alebo domácim bielidlom obsahujúcim 0,1 % chlórnanu sodného.
Horúca voda
Vyššie teploty a vlhkosť majú tiež sklon k rýchlejšiemu odumieraniu koronavírusu, hoci výskum ukázal, že súvisiaci koronavírus, ktorý spôsobuje Sars, by mohol byť usmrtený pri teplotách nad 56 °C.
Aj keď neexistujú žiadne údaje o tom, koľko vírusových častíc je v jednej kvapke vykašľanej infikovanou osobou, výskum chrípkového vírusu naznačuje, že menšie kvapôčky môžu obsahovať mnoho desiatok tisíc kópií vírusu chrípky.
To sa však môže líšiť v závislosti od samotného vírusu. Kde sa v dýchacích cestách nachádza a v akom štádiu infekcie je daná osoba.
Koronavírus na odevoch
Na odevoch a iných povrchoch, ktoré sa ťažko dezinfikujú, nie je zatiaľ jasné, ako dlho môže vírus prežiť.
,,Absorpčné prírodné vlákna v kartóne však môže spôsobiť, že vírus vyschne rýchlejšie ako na plastoch a kovoch, " opisuje Vincent Munster. Vedúci oddelenia vírusovej ekológie v laboratóriách Rocky Mountain Laboratories a jeden z tých, ktorí viedli štúdiu NIH.
..Domnievame sa, že pórovitý materiál rýchlo vysychá a vírus môže byť prilepený k vláknam," hovorí.
Zmeny teploty a vlhkosti môžu tiež ovplyvniť, ako dlho môže prežiť. To môže vysvetľovať, prečo je menej stabilný v rozptýlených kvapkách vo vzduchu. „Momentálne prebiehajú nadväzujúce experimenty s cieľom podrobnejšie preskúmať vplyv teploty a vlhkosti.“
Schopnosť vírusu tak dlho vydržať iba zdôrazňuje význam hygieny rúk a čistenie povrchov, tvrdí Munster. „Je možné, že sa tento vírus bude šíriť rôznymi spôsobmi,“ uzatvára.