fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Koronavírus v Českej republike: Nakazení sú traja ľudia

Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch dnes oznámil, že koronavírus sa dostal už aj do Českej republika. Evidujú zatiaľ tri prípady, ani jeden z nich nie je vážny. Dvaja pacienti ležia v pražskej Nemocnici Na Bulce a jeden v Ústí nad Labem. Všetci traja boli údajne v Taliansku.

Máte tip? napíšte nám mailom

Národná referenčná laboratórium v Českej republike potvrdila, že koronavírus sa objavil už aj u našich susedov. Jeden z pacientov je ročník 1952 a pred nákazou bol na konferencií v talianskej Udine. V súčasnosti je hospitalizovaný v pražskej nemocnici. Druhá pacientka ležiaca v pražskej nemocnici je Američanka, ročník 1999, ktorá študuje v Miláne. Ďalší nakazený je muž ročníku 1976, ktorý bol na lyžovačke v severnej časti Talianska.

Koronavírus z Talianska

Informácie potvrdil český minister zdravotníctva Adam Vojtěch. „V Českej republike máme prvé tri prípady ochorenia COVID-19. Sú to zatiaľ suspektné prípady, pre potvrdenie posielame vzorky do laboratória v Berlíne, ale s najväčšou pravdepodobnosťou to sú skutočne tri pozitívne prípady,“ uviedol Vojtěch.

Všetci pacienti sú izolovaní v nemocnici v Prahe a Ústí nad Labem. Pacient, ktorý bol v Taliansku na konferencií, bol podľa Vojtěcha po návrate v domácej karanténe. „Po návrate bol v karanténe s tým, že u jedného z talianskych kolegov na univerzite bol potvrdený COVID-19. Z tohto dôvodu došlo k vyšetreniu tohto pána a to bolo pozitívne,“ informoval minister zdravotníctva.

Riaditeľka protiepidemického odboru pražskej hygienickej stanice, Zdeňky Jágrovej, bolo ministerstvo zdravotníctva s pánom v kontakte od 26. februára. Keď sa uňho začali prejavovať prvé príznaky, bol správne poučený o tom, čo má robiť.

Prečítajte si tiež:
Fitnessku kritizovali pre vzpieranie veľkých váh počas tehotenstva. Teraz ukázala svoje telo po pôrode!
Koronavírus v Českej republike: Nakazení sú traja ľudia
zdroj: TASR/AP

Nakazení nie sú len Česi

Druhou nakazenou je Američanka študujúca v Miláne. „Ako turistka išla do Prahy, jej zdravotný stav sa zhoršil. Prvotne bola vyšetrená na urgentnom príjme v Motole, všetko prebehlo tak, ako má, podľa našich pokynov,“ opísal minister. Zároveň dodal, že s ňou lekári zaobchádzali ako s infikovanou. Z Motoly bola následne prevezená do pražskej nemocnice.

Pacientka bola okamžite po príchode izolovaná. Na jej výlete do Českej republiky ju sprevádzala aj kamarátka z Ekvádoru, ktorá mala podobné symptómy, no jej test je zatiaľ negatívny.

Protiepidemické opatrenia

Posledným infikovaným je muž, ktorý bol na lyžovačke v rizikovom talianskom regióne Benátsko. „Cestoval autom so svojou rodinou, s manželkou a štyrmi deťmi, všetci sú momentálne v domácej karanténe, ale bez príznakov,“ prezradil Vojtěch. Hlavná hygienička Eva Gottvaldová upresnila, že prebieha protiepidemické opatrenie, v rámci ktorého dohľadávajú ľudí, s ktorými bol infikovaný muž v kontakte.

Koronavírus v Českej republike: Nakazení sú traja ľudia
zdroj: Jiří Koťátko/e15.cz

Panika je zlá

Napriek prvým nakazeným minister zdravotníctva varuje, že panika stále nie je namieste. „Systém musel predpokladať, že nejaké prípady tu budú. Na opatreniach sa nič nemení, nedochádza zatiaľ k plošným opatreniam typu karantenizácia lokalít,“ uviedol zástupca ministra zdravotníctva a epidemiológ Roman Prymula. Dúfa, že koronavírus v Českej republike nezmení správanie občanov.

Prečítajte si tiež:
Najväčšie Ficove faily alebo ako sa z premiéra stala troska

„Zo všetkého najdôležitejšie je teraz zostať v pokoji. Je to ešte dôležitejšie než pred týmito informáciami. Panika nikomu nepomôže,“ dodal člen vedeckej redakcie ČT24 Daniel Stach.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj ČT24

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií