fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čechov zachvátila panika z koronavírusu: Hromadne nakupujú potraviny

Strachu z koronavírusu podliehajú ľudia po celom svete. V Českej republike sa situácia pomerne vyhrotila. Z pražskej predajne Lidl ľudia hromadne vykupujú trvanlivé potraviny, cestoviny a dezinfekčné prostriedky. Online supermarkety zaznamenávajú rovnakú tržbu ako v čase Vianoc.

Máte tip? napíšte nám mailom

Panika z koronavírusu dorazila už aj do Českej republiky. Ľudia sa podľa všetkého pripravujú na masívnu epidémiu a robia si zásoby potravín. Regály s cestovinami, konzervami s gulášom, mliečnymi výrobkami či dezinfekčnými prostriedkami v pražskom Lidli zívajú prázdnotou. S rovnakou situáciou sa stretli aj iní obchodníci, ktorí otvorene priznali, že zažívajú druhé Vianoce.

Zásobovanie je často problematické

Podľa riaditeľa e-shopu Košík.cz, Tomáša Jeřábka, dopyt po trvanlivých potravinách prevýšil aj obdobie vianočnej špičky. „Záujem je predovšetkým o trvanlivý tovar a balenú vodu. Výrazne stúpa hodnota nákupu aj jeho hmotnosť,“ poznamenal Jeřábek. Obchodníci preto musia posilniť zásobovanie sortimentu. Často ale narážajú na to, že ich dodávateľ má sám vypredané.

Zvýšený dopyt registruje aj konkurenčný e-shop Rohlik.cz. Hovorkyňa Zdeňka Svobodová uviedla, že v priebehu dvoch dní vypredali tovar, ktorý obvykle postačí na týždeň. Ľudia majú veľký záujem o ryžu, cestoviny, strukoviny, konzervy a mrazené jedlo. Mizne tiež detská výživa, nápoje a rovnako aj drogéria. „Na zásobovaní tvrdo pracujem, nové zásoby budú k dispozícií už vo štvrtok,“ uviedla Svobodová.

Prečítajte si tiež:
Tešíte sa na letné festivaly? Tu je zopár rád, ako predísť zbytočným problémom

Internetoví predajcovia sa tomuto „vybrakovaniu“ snažia vyhnúť, preto obmedzili počet kusov, ktoré si zákazník môže zakúpiť – na jeden. Chcú tak zabezpečiť aj to, aby mal každý zákazník možnosť kúpiť si daný tovar.

Čechov zachvátila panika z koronavíru: Hromadne nakupujú potraviny

Panika z koronavírusu je drahá

Svobodová dodala, že vykupovanie potravín v obchodoch stojí Čechov obrovské množstvo peňazí. „Vidíme niekoľko extrémnych nákupov, napríklad aj cez 790 eur. Objednávky na 200 fliaš neperlivej vody, nákupy obsahujúce desiatky tisíc kusov polievok v prášku, balenia cestovín alebo konzerv,“ prezradila Svobodová.

Je situácia pod kontrolou?

Vykupovanie potravín nezažíva iba Lidl, ale aj množstvo ďalších potravinových reťazcov. Trvanlivé potraviny miznú z Kauflandu, Tesca, Albertu či hypermarketov Globus. K abnormálnemu nakupovaniu potravín sa preto vyjadril aj zástupca pražského primátora, Petr Hlubuček. Situáciu prekonzultoval s prezidentom Zväzu obchodného a cestovného ruchu Českej republiky, Tomášom Prouzom.

„Aby sme zabránili pri prípadnom výskyte koronavírusu v Prahe panike a prázdnym regálom, konzultovali sme s Tomášom Prouzom možnosť, že obchody príjmu opatrenia proti hromadnému skupovaniu potravín podobné tomu, keď predávajú v akciách zlacnený tovar, to znamená obmedzené množstvo na hlavu,“ uviedol Hlubuček na Twitteri.

Čechov nezaujímajú len trvanlivé potraviny

Okrem potravín je už dlhšiu dobu problémom zohnať rúška. Úplne vypredané sú dokonca v najväčšej sieti lekární Dr. Max. „Robíme všetko preto, aby sme ich mohli znova ponúknuť. Presný termín ale nevieme,“ povedal hovorca lekární, Michal Petrov. Záujem o rúška opäť stúpa predovšetkým po správach o infikovaných ľuďoch v Taliansku.

Prečítajte si tiež:
Umelec pomocou špeciálnej technológie vytvára realistické tváre ľudí z najznámejších obrazov

Veľký dopyt je aj po antibakteriálnych géloch. „Obvykle ich mesačne predáme stovky, dnes sú to tisíce,“ podotkla konzultantka lekární Benu, Ivana Lánová. Najnovšie má množstvo ľudí záujem tiež o dezinfekčné prostriedky a výživové a vitamínové doplnky na posilnenie imunity. Česi hromadne nakupujú aj plienky či krmivo pre domácich miláčikov.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Twitter

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií