fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kvalita potravín je aj v našich rukách: Vyberajme si dobre!

Máte tip? napíšte nám mailom

Kvalita potravín je v poslednom období veľmi diskutovanou témou. Odkedy sa “prevalilo”, že do strednej a východnej Európy prúdia menej kvalitné produkty ako do tzv. západných krajín, ľudia sa o zloženie potravín zaujímajú oveľa viac. A tak je to správne. Pretože veci sa môžu zmeniť len vtedy, keď na nich bude vyvíjaný spoločenský tlak.

Čo veľké spoločnosti vedie k podvodom s kvalitou potravín?

Je jasné, že o podvodoch v rámci výroby potravín sa až do spomínaného odhalenia na základe testov otvorene nerozprávalo, no mnohí pracovníci vo veľkých závodoch tvrdia, že išlo o verejné tajomstvo. Potraviny aj pracie a čistiace prostriedky, ktoré boli určené na východ, mali upravené zloženia. Dostávali sa do nich menej kvalitné suroviny. Výrobcovia sa obhajovali tlakom na ceny. Krajiny strednej a východnej Európy majú totiž menšiu kúpnu silu, preto sa prirodzene viac zaujímajú o produkty s nižšími cenami. Avšak nie všetci. Napriek tomu veľké značky cielene menili zloženia svojich výrobkov, pričom kvalitnejšie suroviny nahrádzali menej kvalitnými.

Ľudia sa začínajú zaujímať o to, čo jedia

Trendom súčasnosti je zdravý životný štýl s dôrazom na ekológiu a udržateľnosť. Do popredia sa dostáva vegánstvo, vegetariánstvo a mnohé ďalšie špeciálne druhy stravovania. Pre takúto radikálnu zmenu sa však rozhodne len málo ľudí. Naproti tomu ale výrazne rastie počet tých, ktorí sa zaujímajú o zloženia a pôvod potravín. Zvyknete si prečítať drobné písmenka na zadnej strane svojho obľúbeného jogurtu alebo tyčinky? Pokiaľ áno, zrejme si cielene vyberáte produkty, ktoré neobsahujú žiadne prídavné látky, farbivá či stužovače, ako napríklad xantán alebo guarová guma. Kvalita potravín, ktoré jeme, by mala byť maximálne dôležitá tak pre výrobcov, ako aj pre samotných spotrebiteľov.

Prečítajte si tiež:
Zdvihli ceny ubytovania aj o 300 percent: hokejové majstrovstvá na Slovensku sú pre hotely ľahkým zárobkom

zelenina

Zdroj: pexels.com

Vyberajte si poctivé produkty 

Žijeme v dobe, ktorá je charakteristická konzumom. Jednoducho povedané, všetkého je veľa. V obchodoch je nepreberná paleta najrôznejších produktov, výrobcovia sa predbiehajú a do reklamných kampaní investujú astronomické sumy len preto, aby ste si v obchode vybrali práve ten ich výrobok. Treba si však uvedomiť jednu vec. To, čo má skutočný potenciál predávať, je kvalita. Preto sa neraz stretávame s tým, že potraviny, ktoré sú skutočne poctivé, sa, takpovediac, predávajú sami. Nepotrebujú žiadne teatrálne reklamy. Tajomstvo je totiž ukryté v samotnom zložení.

Domáca strava

Žijeme rýchlo, a tak sa zrejme nejeden z nás v priebehu pracovného týždňa stravuje vo fast foodoch. Úprimne, myslíte si, že pokiaľ niekto predáva denné menu na štyri eurá, používa kvalitné suroviny? Nuž, zrejme nie. Preto sa skutočne oplatí obetovať večer pár chvíľ na to, aby ste si v pohodlí domova pripravili niečo “svoje”. Nemusí ísť o nič komplikované, dôležité je, že viete, čo máte na tanieri. Ak si k svojmu domácemu jedlu doprajete napríklad kvalitnú omáčku, aj z jednoduchého šalátu budete mať gastronomický zážitok!

Prečítajte si tiež:
Nový latino song! Monika Bagárová a Jan Bendig predstavujú elektrizujúcu pieseň plnú exotického Thajska

omáčka

Zdroj: pexels.com

Menej je viac

Určite ste sa stretli s názormi, že si ľudia na výber potravín nepotrpia preto, lebo sa im tie kvalitnejšie zdajú pridrahé. Áno, je logické, že pokiaľ má mať produkt poctivé zloženie, nemôže stáť rovnako ako ten, ktorý je plný síce finančne nenáročných, no karcinogénnych “prídavkov”. Mali by sme si uvedomiť, že v chladničke nepotrebujeme mať päť lacnejších potravín, z ktorých štyri aj tak nespotrebujeme a vyhodíme. Doprajme si jeden, no taký, čo bude mať istú pridanú hodnotu. 

Zdroj: patricksauces.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií