Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Lekár zverejnil šokujúci status: Rodičia nepriznali, že by ich dieťa mohlo mať koronavírus

Na Slovensku je momentálne infikovaných päť prípadov na nový koronavírus. Slováci však situáciu podceňujú a v prípade podozrenia aj napriek odporúčaniam MZSR navštívia nemocnicu a ohrozujú iných. Lekár zverejnil šokujúci odkaz.

Lekár MUDr. Peter Visolajský, ktorý pôsobí ako pediater vo  Fakultnej nemocnici v Nitre Pridal na svoj facebookový profil šokujúci odkaz. Ľudia taja, že boli v Taliansku.

,,Toto bude nasrdený status a som plný hnevu. Musím to však napísať, aby som možno ochránil iných“. Začína svoj príbeh z nočnej služby.

Rodič prišiel s dieťaťom v horúčkach na vyšetrenie na pohotovosť. Sedeli v čakárni, zavolal som ich dnu, hovorí, že dieťa ma 4dni bolesti xy častí, ale funguje. Pýtam sa, ak ma 4dni takéto nezáväzne ťažkosti prečo ste prišli teraz o pol noci? Nič… u obvodnej ste boli? Nič. Vyšetrujem dieťa, horúčka, kašle, pýtam sa: cestovali ste? Ticho.. uprene sa zahladím ma rodiča…no áno, lyžovať, ticho… neboli ste v Taliansku??? Ticho.. Boli. A prečo ste to nepovedali hneď? Ohrozujete mňa a sestru a našich pacientov, naše rodiny….. prepáčte.. kedy ste sa vrátili ? Pred 14 dnami.. Volám na infekčne, kde mi lekárka oznámila, že toho rodiča v tento deň prepustili z infekčného, kde bol pre podozrenie na COVID19, vyšetrenia boli negatívne, dieťa však vyšetrene nebolo… dieťa odosielam na infekčne na vyšetrenie. Rodiča sa pýtam, že prečo to zatajil, ohrozil mňa, sestru, našich pacientov (veľa z nich je vysokorizikových) a naše rodiny. Naše masky(5kusov na celom oddelení-mame šetriť, inak nás IZP vyhreší, že sme čierna diera) a plášte zostali nepoužite. Tak si tu žijeme, “pokračuje pediater.

lekár koronavírus
zdroj:facebook.com

Príbuzní tajili, že muž bol v Taliansku

Ďalším šokujúcim prípadom je Hospitalizovaný 75-ročný muž, ktorý má vážne dýchacie problémy. V nemocnici v košickej mestskej časti Šaca je hospitalizovaný 75-ročný muž s podozrením na koronavírus. Informovala o tom TV JOJ. Podľa televízie jeho príbuzný nahlásil, že ťažko dýchajúci muž spadol z rebríka. Keď sa ho pýtali, či niekto z rodiny cestoval, povedal, že nie.

Až o niekoľko hodín iná príbuzná potvrdila, že muž, ktorý privolal pomoc, bol v Benátkach na karnevale. 75-ročný muž je v kritickom stave hospitalizovaný na ARO, dýchajú za neho prístroje.

Dodržujte odporúčania

MZSR prízvukuje všetkým, že naďalej trvale až do odvolania platia a musia sa dodržiavať nižšie uvedené odporúčania:

V prípade, že sa u ktorejkoľvek osoby, ktorá sa nachádzala v oblastiach, kde sa vírus vyskytol, objavia počas 14 dní od návratu symptómy spojené s ochorením spôsobeným koronavírusom, a to najmä zvýšená teplota, kašeľ, bolesti v hrdle, táto osoba musí ostať doma, nechodiť priamo k lekárovi, kontaktovať lekára telefonicky, popísať mu symptómy a riadiť sa jeho príkazmi,

 • v prípade, že lekár na základe popísaných symptómov rozhodne, že daná osoba musí byť hospitalizovaná, pošle lekár pre danú osobu špeciálnu sanitku. Každopádne nesmie takáto osoba chodiť sama na pohotovosť alebo na infekčné oddelenie,
 • v prípade, že symptómy nebudú ťažké, môže obvodný lekár rozhodnúť, že osoba ostane v domácej karanténe,
 • v prípade, že sa vyskytne podozrenie u žiaka bývajúceho na internáte, je potrebné postupovať obdobne.

Pre materské školy, základné školy, stredné školy, vysoké školy, školské zariadenia, študentské domovy a internáty ministerstvo školstva odporúča dodržiavať všeobecné preventívne ochranné opatrenia:

 • pravidelne si umývať ruky mydlom a vodou po dobu najmenej 20 sekúnd alebo použiť dezinfekčný prostriedok na báze alkoholu,
 • nedotýkať sa očí, nosa a úst neumytými rukami,
 • pri kašľaní zakryť ústa a nos jednorazovou vreckovkou a následne ju zahodiť do koša,
 • vyvarovať sa úzkeho kontaktu s ľuďmi, ktorí majú príznaky infekcie dýchacích ciest a ktorí majú najmenej jeden z nasledujúcich príznakov: horúčka, kašeľ, bolesť hrdla a dýchavičnosť.

Call centrá:

 • Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky – 0917 222 682
 • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici – 0918 659 580
 • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave – 0917 426 075
 • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre – 0948 495 915
 • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave – 0905 903 053
 • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne – 0911 763 203
 • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach – 0918 389 841
 • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove – 0911 908 823
 • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Žiline – 0905 342 812

Umývajte si ruky

Dodržiavaním základných hygienických návykov, najmä dôkladným umývaním rúk, môžete zabrániť šíreniu respiračných ochorení, ku ktorým patrí aj COVID-19.

Pravidlá pre čisté ruky:

 1. Každé umývanie rúk má trvať 40 – 60 sekúnd
  2. Navlhčite si ruky teplou vodou a naberte si dostatočné množstvo mydla
  3. Ruky si potierajte spôsobom dlaň o dlaň, pokračujte preložením dlane pravej ruky na chrbát ľavej ruky s čistením vnútorných strán prstov a opačne
  4. Trením čistite spojené prsty pravej ruky proti ľavej ruke a opačne, následne zovrite prsty jednej ruky do dlane a potierajte si ich oproti druhej dlani
  5. Nasleduje čistenie ľavého palca krúživým pohybom pravou rukou a opačne
  6. Ľavú dlaň si čistite krúživým pohybom spojenými prstami pravej ruky a opačne
  7. Ruky si opláchnite vodou a dôkladne utrite jednorazovou utierkou alebo čistým uterákom

Umývanie rúk s dezinfekčným prostriedkom na báze alkoholu:

– naberte plnú dlaň dezinfekčného prostriedku a naneste ho na celý povrch rúk
– preložte dlaň pravej ruky na chrbát ľavej ruky, čistite vnútorné strany prstov a opačne
– trením si čistite spojené prsty pravej ruky proti ľavej ruke a opačne
– uzavrite prsty jednej ruky do druhej dlane a potierajte nimi druhú dlaň
– krúživým pohybom si čistite ľavý palec pravou rukou a opačne
– spojenými prstami pravej ruky čistite krúživým pohybom ľavú dlaň a opačne

Keď ruky vyschnú, sú vydezinfikované.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií