fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Mal len 14 rokov, keď ho neprávom odsúdili za vraždu. Takto reagoval, keď ho súd po dlhých 27 rokoch uznal nevinným

Máte tip? napíšte nám mailom

John Bunn, ktorý bol neprávom odsúdený za niečo, čo nespáchal. Po takmer troch desaťročiach ho súd konečne uznal nevinným.

V druhej polovici augusta roku 1991 sa dvojici nič netušiach tínedžerov zmenil život na nepoznanie. 14-ročného Johna Bunna a jeho 17-ročného kamaráta Roseana Hargrovea polícia obvinila z vraždy na základe anonymného hlásenia. Podľa toho mali mladíci spáchať nadránom zločin, pri ktorom bol jeden strážca väznice, Rolando Neischer, zabitý a druhý, Robert Crosson, ranený. Dvojica strážcov sedela v aute, keď ich niekto napadol v snahe odcudziť vozidlo.

Policajti na základe anonymu dvojicu tínedžerov vypátrala a postavila ich pred Crossona na identifikáciu. Ten ich okamžite usvedčil a vyšetrovateľom už ani nezáležalo na iných dôležitých dôkazoch, ako to, odtlačky obvinených mladíkov sa nezhodujú s tými, ktoré páchatelia zanechali na bicykloch nájdených na mieste činu, či to, že na čas vraždy mali alibi.

Nasledoval rýchly súdny proces, ktorý trval iba jediný deň. Za jediný deň tiež zhromaždili porotu, prokurátora i svedkov a na konci pojednávania zaznel nekompromisný verdikt – obaja chlapci boli uznaní vinnými a skončili vo väzení.

Prečítajte si tiež:
Talentovaný umelec robí nemožné a ľudí mení na animované postavičky ako z Pixaru. Jeho ďalším výtvorom môžete byť vy

John Bunn, ktorý sa dostal za múry väzenia len ako 14-ročný, sa tu teda formoval a rástol. Sám sa tu dokonca naučil i čítať. Za dlhé roky prečítal stovky kníh, keď sa na neho v roku 2009 aspoň čiastočne usmialo šťastie a súd ho prepustil na podmienku.

Bunnovi to ale nestačilo. Rozhodol sa nevzdať a očistiť svoje meno. O niekoľko rokov neskôr získal právo na nový súdny proces. “Nepriznajú, že som nevinný muž. Ale ja som nevinný, vaša ctihodnosť, a vždy som bol nevinný. Usvedčili ste nesprávneho muža a tam vonku stále behá niekto, kto má na rukách krv,” obhajoval sa John pred sudkyňou Simpson.

Vyjadrenie sudkyne a tiež emotívne video zo súdnej siene nájdete na ďalšej strane

V tomto pojednávaní ho súd zbavil všetkých obvinení a plne ho oslobodila. Sudkyňa Shawndya Simpson počas pojednávania vyjadrila kritiku voči bývalému newyorskému detektívovi, ktorý prípad vyšetroval a bol viackrát obvinený za sfalšovanie dôkazov a tiež z manipulácie svedkov. Taktiež odsúdila tamojšiu justíciu a prehlásila, že takto spravodlivosť nevyzerá.

 

 

Prečítajte si tiež:
VIDEO: Rak mal skončiť v polievke v čínskej reštaurácii. Takto sa rozhodol zachrániť

 

 

Zdroj: CNN, YouTube

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií