fbpx
Máte radi Disney rozprávky aj keď už nie ste deti? Môže za to tento psychologický dôvod

Máte radi Disney rozprávky aj keď už nie ste deti? Môže za to tento psychologický dôvod

Aj vás stále lákajú a fascinujú Disney rozprávky?

Detstvo – bezstarostné obdobie života, kedy nás nič netrápilo a jediné čo nás zaujímalo boli hračky a Disney rozprávky. Veď ktoré dieťa by nemalo rado princov, princezné a dobré konce. Niet teda divu, že tieto rozprávkové príbehy ostali v našich srdciach doteraz a stále si ich radi pozrieme aj ako dospelí. Prečo je to ale tak? Existuje na to aj psychologické vysvetlenie – za všetkým je predovšetkým nostalgia…

 

Volanie srdca

Slovo nostalgia pochádza z gréčtiny a v preklade má dva významy – “návrat domov” a “bolesť.” Jednoducho je to presne tá sladko-trpká túžba po niečom krásnom, čo sme kedysi vo svojom živote zažili. V tomto prípade ide o to, že Disney rozprávky stelesňovali lásku, nádej, šťastie, splnené sny – jednoducho všetko, po čom ľudia túžia.

Aj keď sa nostalgia nie vždy považuje na príjemný pocit, najnovšie výskumy dokazujú, že ide o skúsenosť, ktorá má pozitívny vplyv na naše psychické blaho. Okrem iného zaháňa pocit osamelosti, pretože pri spomienkach na cenné vzťahy, ktoré sme prežili, vytvára pocit, že sme s ľuďmi viac spoločensky spätí.

Pri nostalgických spomienkach na rozprávky od Disneyho cítime, že náš život má zmysel, cítime sa optimistickejšie a rázom sa prestávame báť o svoju budúcnosť.

Silné spojenie

Nostalgia nie je jediný dôvod, prečo vyhľadávame a milujeme Disneyho príbehy a princezné aj v dospelosti. Je to tým, že nám pripomínajú bezstarostný život, to, že princezné boli vždy nádherné navonok i vo vnútri, veľkú dávku odvahy… A je toho ďaleko viac.

Deti si veľmi jednoducho dokážu vytvoriť silné puto k rozprávkovým postavičkám, pričom toto puto pretrváva až do dospelosti. Je to preto, že prepojenie s danou postavou neskončí v momente, kedy skončí film. Obľúbené postavy preto vyhľadávame na rôznych predmetoch. Navyše dievčatá sa sa niky nehrali “s Popoluškou,” ale “na Popolušku,” čo znamenalo, že sa tak denne menili na princezné. Preto je toto prepojenie tak silné, že ho nemôžeme prerušiť.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Šokujúce, nezvyčajné príbehy detí, ktoré vyrastali za neobvyklých okolností!

 

Aj keď nám možno Disney rozprávky neposkytli reálny pohľad na svet, naučili nás snívať, nevzdávať sa, veriť v silu našich snov a vyčarili nám úsmev, aj vo chvíľach, keď sme boli smutní. A tak je tomu dodnes…

 

 

Zdroj: Bustle

Google+ Linkedin

Volám sa Ivana a aj napriek tomu, že ma môžete stretnúť (takmer) vždy v čiernej, milujem farby. Tie sú v mojom vnútornom svete a nebojím sa ich premietnuť ani do mojich vlasov. Preto sa občas cítim ako chameleón. Okrem farieb ma baví tvorba poézie, či prózy, ale rozhodne aj článkov. Vďaka ním totiž môžem rozširovať obzory nielen sebe, ale aj čitateľom, čo je podľa môjho názoru skvelé.