Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na trh prichádza vzrušujúca novinka! Aplikácia odhalí tehotenstvo aj poškodené obličky

Pre mobily sa črtá zmysluplná budúcnosť. Poslúžia viacerým lekárskym účelom. 

Každoročne sa vykonajú milióny laboratórnych testov moču, ktoré sa týkajú tehotných žien, problémov s obličkami, či infekcie močových ciest. Po novom však všetky testy bude schopná spraviť mobilná aplikácia. Za oveľa menej peňazí a bez čakania.

Izraelská lekárska spoločnosť Healthy.io nedávno uviedla na trh appku Dip.io, ktorá pomocou fotoaparátu na mobile vykoná testy moču. Tie dokážu zistiť a rozoznať indikátory chorôb, infekcií a komplikácií spojených s tehotenstvom.

Zdroj: healthy.io

Stačí spraviť fotku

Systém je z používateľského hľadiska veľmi jednoduchý. Zachytíte fotografiu testovacieho prúžka a appka Dip.io urobí zvyšok. Aplikácia využíva strojové učenie na farebné korekcie obrazu s prihliadnutím na fotoaparát, svetelné podmienky a rôzne ďalšie premenné. Potom vykoná okamžitú analýzu.

V klinických skúškach sa Dip.io bol schopný vyrovnať v presnosti laboratórnym testom. Pre pacienta to znamená menšie náklady a ťažkosti, pretože systém odstraňuje potrebu návštevy lekára, aj čakaciu dobu na výsledky.

mobilná aplikácia odhalí tehotenstvo
Zdroj: healthy.io

Tvorcovia systému tvrdia, že by to mohlo povzbudiť viac pacientov k tomu, aby sa podrobili pravidelným vyšetreniam. Vyšetrenie cez aplikáciu im môže ušetriť dialýzu a dokonca transplantáciu včasným odhalením príznakov napríklad ochorenia obličiek. Ženám zas návštevu lekárne alebo gynekológa.

Spoločnosť Healthy.io v súčasnosti realizuje pilotný projekt s farmaceutickou spoločnosťou Boots UK. Ženy, ktoré majú podozrenie na infekciu močových ciest, môžu tento systém použiť na autotestovanie a ošetrenie od farmaceuta bez toho, aby navštívili lekára alebo laboratórium.

Aplikácia je zatiaľ v plienkach, no už teraz má obrovský potenciál.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií