fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na Slovensko dorazí arktický vzduch a sneženie. Teploty klesnú pod -20 °C

V priebehu nasledujúceho týždňa nás čaká výrazné ochladenie. V závere týždňa dorazí arktický vzduch a s ním aj veľmi nízke teploty a sneženie. Zima ešte rozhodne nekončí a čaká nás séria chladných dní.

Máte tip? napíšte nám mailom

V uplynulých dňoch sme na Slovensku pozorovali nadpriemerne teplé počasie. V závere pracovného týždňa dokonca teploty na juhozápade prekročili hranicu +10 °C, čo je na toto ročné obdobie neobvyklé.

Počas piatku a soboty sa počasie zhoršilo a na viacerých miestach pršalo či sa vyskytovalo slabé sneženie. Naše územie sa totiž dostalo na rozhranie dvoch vzduchových hmôt, čo viedlo k rôznym charakterom počasia.

V priebehu najbližších dní nás čaká výrazný zmena v počasí. Čaká nás návrat do zimy, nad naše územie totiž dorazí arktický vzduch.

Od severovýchodu k nám dorazí arktický vzduch, zdroj: WXcharts
Od severovýchodu k nám dorazí arktický vzduch, zdroj: WXcharts

Chladnejší vzduch sa k nám dostane prechodne už v utorok a denné teploty by mali klesnúť v priemere o 2 až 3 °C. Do štvrtku bude počasie teplotne približne normálové s dennými maximami od -4 °C, na krajnom severe po +4 °C na krajnom juhu.

Vo štvrtok k nám prenikne arktický vzduch. Dôvodom bude rozpoloženie tlakových útvarov a to konkrétne tlaková níž vo východnej Európe a tlaková výš nad Škandináviou.

Teploty by vo výške 1500 metrov mala klesnúť z terajších 0 až +5 °C na mimoriadnych -15 až -20 °C. Podobne by sa malo ochladiť aj v dvoch metroch nad zemou. Teploty by mali byť prakticky v celej strednej a východnej Európe aj 10 až 15 °C pod dlhodobým priemerom.

Prečítajte si tiež:
Na Slovensku sa vyskytli prvé jarné búrky. Dnes sa búrky môžu vyskytnúť opäť
Teplotné anomálie, zdroj: WXcharts
Teplotné anomálie, zdroj: WXcharts

Denné maximá by totiž už vo štvrtok mali dosiahnuť sotva -10 °C, čo znamená výskyt arktického dňa. Denné minimá môžu do piatkového rána poklesnúť len na poriadne mrazivých -20 °C, aj mimo mrazových dolín.

Momentálne sa očakáva, že chladné počasie vydrží minimálne do nedele. Je to stále však predpoveď na 7 dní dopredu a preto sa ešte môže čiastočne zmeniť. Napriek tomu si sú modely s ochladením viacmenej isté.

Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií