fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na toto si dajte pozor pred vyšetrením na ochorenie COVID-19

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) pripomína, že pred vyšetrením na ochorenie COVID-19, keď sa vykonáva výter z hrdla a nosa, je potrebné dodržiavať viaceré zásady.

Máte tip? napíšte nám mailom

Pred odberom treba prísť nalačno

Pred odberom nie je správne jesť, treba naň prísť nalačno. Rovnako si osoba pred odberom nemá umývať zuby zubnou pastou a tiež sa nemajú používať lokálne voľno predajné prípravky používané pri bolesti hrdla, akými sú tablety na cmúľanie, pastilky či ústne spreje.

Nedávajte si žuvačku

Nevhodné sú kloktadlá, ústna voda a rovnako žuvačka. V prípade smädu odborníci povoľujú piť nechladenú čistú vodu. Pred výterom sa nesmie fajčiť. Naopak, pred výterom je potrebné úplne vyprázdniť nos a vykašľať sa.

Musíte prísť na aute

NCZI tiež upozorňuje, že na odberové miesto je potrebné prísť osobným vozidlom. Test na ochorenie COVID-19 a následná karanténa je povinná pre všetkých pasažierov vo vozidle.

Vzorky vám zoberie špecializovaná jednotka

Podozrivých pacientov podrobia vyšetreniu a jednotlivé špecializované tímy robia odbery a následne aj transport vzoriek na diagnostiku.

V každom kraji je na Slovensku k dispozícii jedna mobilná jednotka.

Vyšetrenie COVID-19 a odber vzorky

Testovanie sa robí len výterom z úst a nosa. Ide o hlboký výter. Preto môže byť nepríjemný a možno aj trocha bolestivý. Pacient si musí pred odberom vzorky zakašľať.

  • Prvým vatovým tampónom sa krúživým pohybom vytrie oblúk klenby.
  • Druhým vatovým tampónom sa vytrie sliznica zadnej časti nosnej klenby cez obe nosné dierky.
Prečítajte si tiež:
Na Slovensku pribudlo 1 041 pozitívne testovaných ľudí

Obidva tampóny sú následne vložené do skúmavky a ponoria sa do odberovej tekutiny. Ich konce sa zalomia, aby sa dala skúmavka zavrieť.

Test na COVID-19: V laboratóriu hľadajú genetický materiál vírusu

laboratóriu sa snažia nájsť vo vzorke stopy po genetickom materiáli vírusu. V prípade SARS-CoV-2, teda COVID-19, využívajú test zvaný Spätná polymerázová reťazová reakcia (PCR).

Ako prvé musia v laboratóriu akúkoľvek vírusovú RNA premeniť na DNA. Získanú DNA potom musia množiť až do chvíle, kým ho nedokážu zachytiť a analyzovať špeciálnym prístrojom.

Prítomnosť vírusu v jednotlivých vzorkách sa vo väčšine krajín najskôr určuje na základe jedného špecifického génu, ktorý okrem iného nesie informácie o vonkajšom obale vírusu.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr nczisk
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií