fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na zem dopadol meteorit. Ľudí zobudila ostrá žiara a veľký hluk

V Nórsku pred pár dňami dopadol meteorit na zem a spiacich ľudí poriadne vystrašil. Meteorit zachytila sieť nórskych meteorologických kamier a prelet podrobne zdokumentovala.

Máte tip? napíšte nám mailom

V noci 5. januára o 00:21:38 hodín približne pol až 2-kilogramový meteor rozžiaril nočnú oblohu nad východným Nórskom a s veľkým hlukom dopadol na zem.

Dopadajúci meteorit v Nórsku počulo množstvo ľudí. V čase od 00:22 do 00:26 počuli obyvatelia veľký tresk a buchot na pomerne veľkú vzdialenosť.

Okamžite sa rozšírili aj špekulácie na sociálnych sieťach. Mnoho ľudí si myslelo, že išlo o zosuv pôdy, pretože zvuk bolo počuť presne v oblasti s množstvom tzv. rýchlej hliny. Iní si mysleli, že išlo o zemetrasenie. Vysvetlenie však bolo vo vzduchu.

Meteorit v Nórsku svietil až do výšky 20 km. Do zeme narazil rýchlosťou takmer 50 000 km/h do obce Ullensaker, asi 120 km od hlavného mesta Oslo. Obyvatelia žijúci v Ullensaker potvrdili, že videli ostrú žiaru a potom počuli veľmi hlasný výbuch.

Dopad meteoritu potvrdila aj infrazvuková stanica NORSAR v Løtenenf. Zachytený signál vyšiel južným smerom a zhodoval sa so správami o zvuku, ktoré počuli ľudia v obci Ullensaker.

Na druhý deň prebehlo vyšetrovanie, ktoré potvrdilo skutočnosť dopadu meteoritu.

Prečítajte si tiež:
Malajzia už nechce byť skládkou pre bohaté štáty: vráti 3000 ton plastového odpadu do krajín ich pôvodu

Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií