fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

So soľou by sme to u detí nemali preháňať. V dospelosti môžu prísť problémy

Máte tip? napíšte nám mailom

Nadmerné solenie v detstve môže v dospelosti spôsobiť zvýšený krvný tlak až akútne zlyhanie srdca, infarkt myokardu či mozgovú mŕtvicu.

Deťom do jedného roka života by sa jedlo nemalo soliť vôbec. U mladších detí sa dávky pohybujú v pásme od pol gramu do dvoch gramov soli denne, u dospelej populácie je to do päť gramov denne. Upozorňuje na to Katarína Nosálová z bratislavského Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ).

„Soľ patrí medzi minerálne látky, ktoré organizmus nevyhnutne potrebuje a musí ich pravidelne prijímať stravou, no svoju funkciu si plní v prospech zdravia len do určitého množstva. Nadmerný príjem je škodlivý a je príčinou mnohých ochorení neraz i s fatálnym koncom,“ uviedla.

Hygienici v tejto súvislosti pripomenuli, že až 80 percent celkového denného príjmu tvorí tzv. “skrytá soľ”. Tá sa nachádza v tých potravinách, ktoré bežne denne jeme. Konzumácia soli je však často vyššia, ako je odporúčané. Podľa odborníkov nestačí obmedziť soľ len pri príprave vareného jedla doma či v spoločnom stravovaní. Treba sa vystríhať aj nadmernej konzumácii slaných syrov, údenín či pochutín, akými sú zemiakové lupienky, hranolky, chrumky či tyčinky.

Prečítajte si tiež:
POZOR! Žena si silno vyfúkala nos a v momente oslepla na obidve oči. Hrozí to aj vám!
Zdroj: myfooddiary.com

Zvýšený príjem soli je podľa odborníkov nepriamo zodpovedný aj za obezitu. Ľudia, ktorí presáľajú, majú väčšiu chuť do jedla,” vysvetľujú. RÚVZ pripomenul, že pri nadmernom príjme soli a následnom zvýšenom vylučovaní sodíka močom dochádza “aj k vyšším stratám vápnika, čo je príčinou vzniku osteopénie a neskôr osteoporózy”. Vysoký príjem soli komplikuje podľa odborníkov aj priebeh iných ochorení, ako napríklad cukrovky, astmy či Alzheimerovej choroby.

Zdroj: http://www.teraz.sk/slovensko/zdravie-nadmerne-solenie-v-detstve-mo/344554-clanok.html

Foto: https://www.pritikin.com/wp/wp-content/uploads/2014/10/salt-substitute-healthy.jpg, https://www.myfooddiary.com/blog/asset/2085/symptoms_unhealthy_eating.jpg

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií