Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nájomné vzťahy: Ich úprava si vyžaduje širšiu diskusiu s vládou

Pandémia, ktorá v súčasnosti trvá už niekoľko mesiacov, spôsobila okrem iného hromadné prepúšťanie na rôznych pracovných pozíciách. Mnohí sa tak dostávajú do situácie, kedy nemajú dostatok finančných prostriedkov na zaplatenie nehnuteľností. Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska sa najnovšie vyjadrila k prenajímateľom nehnuteľností.

Ľudia nielen na Slovensku prichádzajú v dôsledku pandémie o prácu a častokrát nemajú z čoho zaplatiť byt alebo dom. Problém sa obzvlášť dotýka prenajímateľov nehnuteľností. Nájomné vzťahy by sa však mali už čoskoro upraviť. Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska by uvítala širšiu odbornú diskusiu s vládou. Zákonník, ktorý upravuje nájomné vzťahy, je údajne zastaralý a potrebuje aktualizáciu.

Nájomné vzťahy upravuje neaktuálny zákonník

K téme úpravy vzťahov medzi nájomcami a prenajímateľmi sa zaviazala vláda SR vo svojom programovom vyhlásení. Podľa Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska je preto potrebná spoločná diskusia, aby zabezpečili optimálne riešenie z pohľadu realitného trhu. „Účasť profesijných združení z oblasti realitného trhu, zamestnávateľov a iných odborníkov na príprave tejto stratégie je dôležitá,“ uviedla Zuzana Jakabíková z asociácie.

Nájomné vzťahy upravuje pre fyzické osoby Občiansky zákonník a ďalšie dva zákony. „Nájomné vzťahy upravené v Občianskom zákonníku, ktorý je z roku 1964, už vo veľkej miere dávno nezodpovedajú dnešnej dobe. Niekoľko vládnych období existujú snahy o rekodifikáciu občianskeho práva. Zatiaľ sa to, žiaľ, nepodarilo doviesť až do štádia prijatia novej legislatívy,“ podotkla Jakabíková.

Nájomné vzťahy: Ich úprava si vyžaduje širšiu diskusiu s vládou
zdroj: TASR

Nová právna úprava aj pre štátne nehnuteľnosti

Z vyjadrení vládneho kabinetu podľa slov Jakabíkovej doposiaľ nie je presne jasné, o akú úpravu vzťahu medzi nájomcami a prenajímateľmi má ísť. Čiastočnú modernejšiu verziu priniesol v roku 2014 osobitný zákon o krátkodobom nájme bytu. Zuzana Jakabíková sa ale domnieva, že by bolo dobré, keby sa jeho modernejší koncept premietol aj do Občianskeho zákonníka. Byty totiž stále podliehajú staršiemu zákonníku.

„Pokiaľ by sa nová vládna úprava mala týkať nájomného vzťahu medzi štátom a fyzickou osobou, respektíve podnikom a zamestnancom, tam je ešte veľa otázok, ako by sa tento vzťah mal upraviť,“ skonštatovala Jakabíková. Ako doplnil prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska Ján Palenčár, pre prenájom štátnych nájomných bytov je potrebné vytvoriť novú právnu úpravu. Nájomné vzťahy sa teda podľa všetkého neupravia tak rýchlo, ako by si mnohí žiadali. 

Zdroj TASR
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií