fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

NASA: Dym z masívnych požiarov v Austrálii obíde celú Zem

Máte tip? napíšte nám mailom

Požiare v Austrálii zrejme ohrozia celý svet. NASA potvrdila, že dym, ktorý vytvárajú mohutné požiare obíde celú našu planétu. 

Podľa najnovších informácií, ktoré zverejnil spravodajský portál BBC, už požiare v Austrálii pripravili o život 28 ľudí. Viac ako dvetisíc domov zhorelo v plameňoch a tisíce ľudí muselo opustiť svoje domovy, pretože požiare sa začali nekontrolovane šíriť aj do obytných častí Austrálie.

Masívny dym z požiarov v čase Nového roka prekročil Južnú Ameriku a do 8. januára sa rozmohol do polovice sveta.

Požiare v Austrálii sa stále nedarí uhasiť

NASA dnes oznámila, že dym vytvorí najmenej jeden celý okruh okolo Zeme. Odborníci potvrdili, že rozsah a intenzitu požiarov zhoršujú aj klimatické zmeny. Nedávne plamene boli vraj také obrovské, že vytvorili veľké množstvo búrok, ktoré boli vyvolané ohňom. 

Búrky navyše prispeli k tomu, že sa dym dostal až do stratosféry, pričom niektoré mali až neuveriteľných 17, 7 kilometrov. A práve táto skutočnosť môže výrazne ovplyvniť atmosferické podmienky. NASA sa momentálne zaoberá aj otázkou, či dym v tejto nadmorskej výške poskytne planéte atmosferické otepľovanie alebo ochladenie. 

Krajina má problém s kvalitou ovzdušia

Americká vládna agentúra poznamenala, že dym zmenil farbu oblohy v Južnej Amerike a dramaticky zasiahol Nový Zéland, kde spôsobuje vážne problémy s kvalitou vzduchu a viditeľne stmavuje sneh na vrchole hory.

Veľké austrálske mestá vrátane Sydney, Melbourne, Canberra a Adelaide tiež zasiahla nebezpečná úroveň kvality ovzdušia v dôsledku dymu z blízkych požiarov. 

Aj napriek tomu, že v Austrálii konečne začalo pršať, čo aspoň trochu uľahčilo prácu hasičom, krajinu stále sužujú niekoľkopočetné požiare.

View this post on Instagram

“For those of you asking if the fires have stopped: they haven’t, in fact two fires on the NSW/Victorian border have merged and created a 600,000 hectare mega-fire. ⁣ ⁣ Hot, dry and powerful winds and dangerous conditions are fuelling the fires across Australia.⁣ ⁣ We still need your help!”⁣ ⁣ From geo (lovesickgeorgia) on Twitter.⁣ ⁣ On Friday night [January 10, 2020], two massive fires near the NSW-Victorian border merged into one.⁣ ⁣ By Saturday [January 11, 2020] morning, a third fire had joined the massive blaze, which now stretches south from Kosciuszko National Park all the way to the Victorian banks of the Murray River.⁣ ⁣ The three blazes began separately on December 28 last year [2019], likely the product of lightning strikes. They quickly consumed huge amounts of countryside, before Friday’s powerful winds forced their merger.⁣ ⁣ “…the three fires have destroyed 800,000 hectares in both Victoria and NSW, an area eight times bigger than the Island of Hong Kong.”⁣ ⁣ By Janek Drevikovsky for the Sydney Morning Herald.⁣ ⁣ Australia needs your support right now⁣⁣⁣!⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣ ⁣ Help our firefighters:⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣ @nswrfs⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣ @cfavic⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣ @sa_countryfireservice⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣ Help out communities:⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣ @redcrossau⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣ @foodbankaus⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣ @findabedau⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣ ⁣ #AustraliaBurning #AusFires⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣ #AustraliaFire #AustralianBushfire #AustraliaOnFire⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣ #BushfireAustralia #BushfireEmergency⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣ #AustralianBushfireDisaster #AustraliaFires⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣ #auspol⁣⁣⁣⁣⁣⁣ #BushfireRebellion #ExtinctionRebellion #TellTheTruth #ActNow #BeyondPolitics #TheTimeIsNow #NowOrNever⁣⁣ Repost @extinctionrebellionsydney

A post shared by katarzyna chlebowska (@kasiachlebowska85) on

V Austrálii podľa miestnych úradov stále horí na najmenej 100 miestach, na viac ako tretine z nich zatiaľ nemajú hasiči živel pod kontrolou. Podarilo sa im však už skrotiť doteraz najväčší z ohňov, ktorý zúril tri mesiace severozápadne od Sydney.

Krajinu sa snaží zachrániť 1500 požiarnikov. Podľa najnovších informácii zhorelo už viac ako 11,2 miliónov hektárov porastu, čo by sa dalo prirovnať k rozlohe Bulharska. 

Zdroj: BBC

 

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií