Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nemusíte sa vzdať maškŕt. Schudnúť sa dá aj bez počítania kalórií

Ako schudnúť? Tu je 5 faktorov, ktoré môžu ovplyvniť vašu hmotnosť.

1. Koľko je hodín?

Doktor James Brown, expert na obezitu tvrdí, že čím neskôr večer človek je, tým pravdepodobnejšie priberie. „Telo je pripravené tráviť kalórie výkonnejšie počas dňa, kedy svieti slnko, než vtedy, kedy je už tma,“ hovorí. Nie je to preto, lebo v noci je človek menej aktívny. Je to kvôli načasovaniu ľudského tela.

To je dôvod, prečo ľudia pracujúci na rôzne smeny či v nepravidelných časoch majú ťažkosti pri snahe vyhnúť sa priberaniu. V noci ľudské telo bojuje s tým, aby strávilo tuky a cukry. Preto je večera pred 19:00 skvelý spôsob, ako zhodiť zopár kíl, prinajmenšom je dobrou prevenciou pred priberaním.

Zdroj: unsplash.com/ Jesson Mata

Počas posledného desaťročia sa čas priemernej večere v Británii presunul zo 17:00 na približne 20:00. To podľa doktora Browna jednoznačne prispelo k tomu, že priemerný počet obéznych ľudí vzrástol. Jeho nárast vo veľkej miere ovplyvnil aj hektický životný štýl a dlhé hodiny v práci. Toto sú oblasti, na ktoré sa každý vie zamerať a urobiť niečo pre to, aby zo svojho pása zhodil zopár centimetrov.

V prípade, že sa snažíte schudnúť, nemali by ste vynechávať raňajky. Obohaťte ich veľkým množstvom bielkovín a niektorých tukov či sacharidov, ktoré sa nachádzajú napríklad vo vajciach alebo celozrnnom pečive. K tomu pridajte obed bohatý na živiny a ľahkú večeru. Takýto jedálniček ovplyvní nielen vašu hmotnosť, ale budete sa cítiť lepšie aj po psychickej stránke.

2. Ako obalamutiť vlastný mozog?

Behaviorálny vedec Hugo Harper navrhuje niekoľko možností, ako podvedome zmeniť svoje jedálenské zvyky. Ak napríklad odstránite zo svojho zraku všetky lahôdky, ktoré vás privádzajú do pokušenia zistíte, že je to jednoduchšie, než sa spoliehať na silu vôle. Preto nemajte nezdravé jedlo vyložené na kuchynskom pulte. Nahraďte ho napríklad misou ovocia. Tento spôsob je jednoznačne jednoduchší, než počítanie kalórií.

čo ovplyvňuje nadváhu
Zdroj: unsplash.com/rawpixel

Nesadajte si pred televízor s celým balíkom čipsov alebo keksíkov. Radšej si ich zopár položte na tanier a zjedzte len toto obmedzené množstvo. Doktor Harper nás povzbudzuje k tomu, aby sme zmenili svoje správanie k jedlu. Nemusíme sa hneď vzdať svojich obľúbených maškŕt.

Dôležité je obmedziť ich množstvo. „Človek nerozozná, ak je ich porcia zmenšená o 5 až 10%,“ tvrdí doktor Harper. Máme tendenciu jesť bez rozmýšľania. Servírovanie menšieho množstva jedla preto môže predchádzať získavaniu nadbytočných kalórií.

3. Hormóny

Operácie žalúdka nespočívajú len v tom, že zmenšia jeho objem, ale ovplyvňujú aj zmenu hormónov. Práve tie náš apetít z veľkej miery ovplyvňujú. Zistilo sa, že práve tento druh operácie, ktorý sa ukázal ako najúčinnejšia liečba obezity, tvorí hormóny, ktoré v nás vyvolávajú pocit sýtosti a na druhej strane potláča tie, ktoré v nás vyvolávajú hlad.

Je to však závažný zákrok, ktorý zmenší objem žalúdka až o 90 %. Podmienkou tejto operácie je, že človek musí mať hodnotu BMI najmenej 35. Výskumníci v Imperial College London vytvorili dobré hormóny, ktoré ovplyvňujú zmeny apetítu po tejto operácii.

čo ovplyvňuje nadváhu
Zdroj: unsplash.com/Piron Guillaume

Zmes troch hormónov podávajú lekári ľuďom po zákroku injekčne každý deň počas štyroch týždňov. „Pacienti sa cítia menej hladní, jedia menej a za 28 dní schudli v priemere 2 – 8 kíl,“ tvrdí doktorka Tricia Tan. Ak budú hormóny fungovať podľa plánov aj naďalej, pacienti ich budú užívať až pokiaľ nedosiahnu zdravú hmotnosť.

4. Črevné mikróby

Profesor Tim Spector vo vedeckej práci The Twins Research in UK sledoval pokrok dvojčiat Gillian a Jackie vyše 25 rokov. Jedno z nich vážilo o 41 kíl viac, než to druhé. Profesor Spector veril, že rozdiel v ich hmotnosti spôsobujú malé organizmy žijúce hlboko v črevách. „Vždy, keď niečo jete, dostávate do seba približne sto triliónov mikróbov. To znamená, že nikdy nejete sami,“ tvrdí.

Vzorka stolice dvojčiat ukázala, že to chudšie menom Gillian malo rozmanitejšiu škálu mikróbov, zatiaľ čo Jackie malo len veľmi málo druhov z nich. „Čím rozmanitejší počet druhov mikróbov sa v tráviacom trakte človeka nachádza, tým je chudší. Ak máte vyššiu hmotnosť, zrejme nemáte dostatočné množstvo týchto mikroorganizmov,“ tvrdí profesor Spector.

čo ovplyvňuje nadváhu
Zdroj: unsplash.com/rawpixel

Jeho tvrdenie dokázala aj ďalšia štúdia, v ktorej podobným spôsobom otestoval 5 000 ľudí. Zdravá a rozmanitá strava bohatá na vlákninu vytvára pestrejšiu škálu črevných mikróbov. Dobré zdroje vlákniny zahŕňajú celozrnné cereálie, plody vrátane bobúľ a hrušiek, zeleninu ako je brokolica a mrkva, fazuľa alebo iné strukoviny či orechy.

5. Genetika

Prečo niektorí ľudia pravidelne cvičia a držia diéty, no aj napriek tomu sa im nedarí získať žiadanú postavu, zatiaľ čo niektorí sa veľmi nesnažia, no aj napriek tomu sa im darí udržať si nižšiu hmotnosť? Vedci z Cambridge University tvrdia, že človek zdedí 40 až 70 % génov, ktoré ovplyvňujú jeho hmotnosť. „Je to ako lotéria,“ hovorí profesor Sadaf Farooqi.

„Je jasné, že gény ovplyvňujú reguláciu našej hmotnosti. Ak teda niekto má jedinečnú chybu v nejakom z génov, stačí to na to, aby človek trpel obezitou,“ vyjadril sa profesor Sadaf. Tieto chyby v génoch ovplyvňujú apetít, teda koľko jedla má dotyčný človek chuť jesť a aký druh surovín preferuje. Gény tiež vedia ovplyvniť to, ako spaľujeme kalórie a to, či je naše telo schopné účinne si poradiť s tukom.

čo ovplyvňuje nadváhu
Zdroj: unsplash.com/rawpixel

Poznáme najmenej 100 druhov génov, ktoré môžu ovplyvniť hmotnosť. Jeden z nich sa volá MC4R a predpokladá sa, že jeden z každých 1 000 ľudí v sebe nosí chybnú verziu práve tohto génu. Ten v mozgu funguje ako kontrolka medzi hladovaním a chuťou do jedla. Ľudia s chybou v tomto géne majú tendenciu byť viac hladní a túžia po vyšších dávkach tuku v jedle.

Profesor Farooqi hovorí: „Gény síce zmeniť nemôžeme, no niektorým ľuďom pomáha vedomie, že možno majú podobnú chybu v géne. Vedia sa tak lepšie vyrovnať s možnými zmenami týkajúcimi sa diét a cvičenia.“

Zdroj: bbc.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií