Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nepríjemné digitálne choroby, ktoré nám priniesla moderná doba

Myslíte si, že moderná doba prináša len pokrok a samé vymoženosti? Omyl! Spolu s ňou prišli aj digitálne choroby, ktoré postihujú stále viac a viac ľudí.

Digitálne choroby – Tabletové rameno

Máte svoj tablet, elektronickú čítačku alebo veľký smartfón? V tom prípade sa vyvarujte tabletovému ramenu. Túto bolesť spôsobuje to, že sa nad nimi krčíme. Preťažujeme ramenné svaly a krčnú chrbticu. Aj keď si možno myslíte, že to postihuje staršie ročníky, opak je pravdou. Tablety dnes dostávajú aj malé deti. Vyhnúť sa mi môžete tak, že budete dbať na pozíciu, v akej tablet držíte. Veľkú úlohu zohráva aj čas, ktorý so svojím tabletom strávite – nemalo by to byť viac ako hodinu denne. Digitálne choroby súvisia najmä s mobilmi a tabletmi, na ktorých denne zabíjame veľa času.

Digitálne choroby, ktoré priniesla moderná doba
Pixabay.com

Digitálna amnézia

Kedysi sme si bežne pamätali niektoré telefónne čísla, dátumy, udalosti alebo nákupné zoznamy. Medzi digitálne choroby patrí aj zaujímavá digitálna amnézia. Nastáva vtedy, keď si do svojho telefónu uložíte nejakú informáciu a hneď ju zabudnete. Týka sa to všetkých vekových skupín a prináša ešte jeden nepríjemný jav. Ľudia, ktorí stratia alebo zabudnú mobil doma, zažívajú úzkosť a zúfalstvo, cítia sa bez neho stratení. Tento stav sa nazýva nomofóbia.

https://www.instagram.com/p/B4Px3L8BkOs/

Syndróm esemeskového krku

Na naše smartfóny hľadíme denne dlhú dobu. Niekomu postačí pár minút, iní tak dokážu sedieť hodiny. Trpí tým najmä krčná chrbtica a oči. Okrem zhoršenia zraku sa môže objaviť aj syndróm suchého oka. Ak sa chcete vyhnúť nepríjemným bolestiam, počas dňa sa trochu precvičte, meňte polohy v sedení a po práci sa vyberte na prechádzku alebo do fitka. Pohyb je veľmi dôležitý nielen pre fyzické, ale aj psychické zdravie.

Mobilový lakeť

Hovorí sa mu aj tenisový lakeť. Stojí za ním dlhodobá práca na klávesnici alebo dlhé telefonáty. Vtedy používame šľachy, ktoré ohýbajú prsty.  Pri nadmernom preťažovaní  úponov predlaktia nastáva zlé prekrvenie a nemôže dôjsť k regenerácii. Výsledkom môže byť bolestivý zápal. Digitálne poruchy môžu vyzerať nenápadne, no mnohé z nich bolia.

Syndróm falošného zvonenia

Teraz náš čaká pomerne neškodná porucha, aj keď jasne ukazuje na to, ako na nás pôsobí život so smartfónmi. Predstavte si, že idete po vonku a zrazu počujete zvoniť svoj telefón. Rýchlo ho vyberiete, aby vám nič neušlo, ale zistíte, že je ticho. Je to porucha vnímania. Mohli by sme to označiť ako zaujímavý fenomén, ktorý priniesla moderná doba a rozmach technológií.

Syndróm počítačovej myši

Práca pri počítači živí veľkú časť ľudí. Sedavé zamestnanie prináša viacero zdravotných rizík. Digitálne choroby postihujú do veľkej miery ruky. Tak je to aj v prípade syndrómu počítačovej myši. Pociťujete pri ňom tŕpnutie a mravčenie v ruke. Je to spôsobené monotónnymi pohybmi, ktoré vykonávame pri pohyboch myšou. Jednoducho môžeme povedať, že nerv sa stláča a vyvoláva všetky tie nepríjemné pocity. Často sa tomu hovorí aj syndróm karpálneho tunela.

https://www.instagram.com/p/B4P-m2wHK0i/

Prečítajte si tiež:

Neobvyklé duševné poruchy, ktoré ničia život: Stretli ste sa s niektorou z nich?

Zdroj: fitclinic.sk  svetevity.sk  techbox.sk  eduworld.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií