fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Neviditeľný plášť Harryho Pottera realitou? Vedcom sa podaril prevratný objav!

Máte tip? napíšte nám mailom

Vedci prišli s objavom, ktorý premenil “neviditeľný plášť” z Harryho Pottera na realitu…

Neviditeľný plášť pozná azda každý, kto videl filmovú ságu o mladom čarodejníkovi. Harry Potter sa v ňom tajne prechádzal chodbami Rokfortu a zažíval tak skutočne jedinečné chvíle. A ruku na srdce – komu vtedy nenapadlo, aké úžasné by bolo takýto plášť vlastniť?

S objavovaním materiálu, ktorý zneviditeľní predmety pod ním si dávajú námahu vedci. Tí už v minulosti vytvorili niekoľko materiálov, no tie nefungovali úplne tak, ako by mali – pri príliš jasnom svetle bolo vidieť obrysy skrytých predmetov. Až teraz tím vedátorov pod vedením Luisa Romera Cortesa prišiel s objavom, ktorý možno spôsobí, že neviditeľný plášť bude jedného dňa skutočne existovať.

Vedcom sa totiž konečne podarilo vytvoriť materiál, ktorý mení svetelné vlny, ktoré prechádzajú objektom, čo spôsobí, že sa daný predmet stane pre ľudské oko neviditeľný. Výskumníci ho zatiaľ pracovne nazvali spektrálny plášť, ktorý dokáže pracovať s akýmkoľvek druhom svetla, narozdiel od materiálov, ktoré boli vyrobené pred ním. “Náš objav je veľkým prelomom v problematike neviditeľných plášťov,” povedal pre The Sun, vedec, ktorý bol pri zrode tohoto plášťa, José Azaña.

Prečítajte si tiež:
Vzťahy partnerov v dnešnej dobe sú čoraz krehkejšie. Prečo je to tak?

 

 

 

Zdroj: https://www.thesun.co.uk/tech/6653513/scientists-harry-potter-invisibility-cloak/

Foto: https://www.youtube.com/watch?v=KtgdoZFIFZs

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií