fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Notre-Dame obnovíme do piatich rokov a bude ešte krajšia, vyhlásil Macron

Máte tip? napíšte nám mailom

Slávna pamiatka Notre-Dame v Paríži bola podľa francúzskych úradov len 15-30 minút od kompletnej deštrukcie. Hasičom sa však budovu podarilo zachrániť a prezident Macron je v tomto smere optimistický.

Emmanuel Macron vystúpil v utorok večer v televízii, aby oznámil, že urobí všetko, čo bude v jeho silách, aby bol Notre-Dame obnovený čo najskôr. „Obnovíme katedrálu v priebehu piatich rokov a bude ešte krajšia,” uviedol Macron v televíznom príhovore len deň po tom, čo oheň zničil značnú časť gotického chrámu.

Nechýbalo veľa a z budovy by nič neostalo, odvaha a odhodlanie francúzskych hasičov však zabránili najhoršiemu scenáru.

Menej optimistický pohľad na obnovu má Jean-Claude Bellanger, ktorý tvrdí, že opravy, Notre-Dame môže skomplikovať nedostatok remeselníkov. „Kvôli rekonštrukcii je potrebné, aby sme od septembra získali do učenia 100 kamenárov, 150 tesárov a 200 pokrývačov,“ hovorí.

Podľa doterajších informácií požiar súvisel s prebiehajúcimi renovačnými prácami. Minulý rok katolícka cirkev vo Francúzsku začala s naliehavou rekonštrukciou, nakoľko technický stav pamiatky nebol v dobrej kondícii. 

Požiar vypukol v pondelok popoludní a záchranná akcia prebiehala do neskorých večerných hodín. Zhorela pri ňom drevená strecha katedrály a veža z 19. storočia.

Prečítajte si tiež:
Majiteľka kozmetického salóna Tatiana Jurčiová: Ako sa menia ročné obdobia, menia sa aj problémy pokožky, a teda i požiadavky klientov
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií