fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Opaľovanie hore bez stráca na popularite: Vieme, čoho sa ženy boja!

Máte tip? napíšte nám mailom

Až pre polovicu opýtaných je opaľovanie hore bez nemysliteľné z dôvodu obavy o sexuálne obťažovanie. 

Podľa prieskumu, ktorý uskutočnil Francúzsky inštitút pre verejnú mienku, počet žien, ktoré sa pravidelne opaľujú “topless” (čiže hore bez), sa za posledné tri roky prudko znížil z 29 na 19 percent. Mladé ženy vo veku od 18 do 25 rokov uviedli, že medzi najväčšie prekážky brániace takémuto opaľovaniu boli strach z výsmechu, nízke sebavedomie, no hlavne muži, ktorí ich obťažujú.

Zdroj: unsplash.com

MeToo na pláži

Vedci, ktorí výskum viedli, tvrdia, že za klesajúcou popularitou je okrem spomínaných dôvodov aj strach z fotografovania a šírenia fotiek na sociálnych sieťach.

Francois Kraus z Francúzskeho inštitútu pre verejnú mienku uviedol: „Pre ženy do 25 rokov je to strach z posmechov okolia. No až pre 51 percent z nich je to strach z toho, že budú predmetom útoku – či už verbálneho, fyzického alebo sexuálneho. Môžeme hovoriť o efekte MeToo na pláži.“

Kraus, ktorý dohliadal aj na tento prieskum, tiež uviedol obavy z rakoviny kože v dôsledku rôznych kampaní v oblasti verejného zdravia. Tie zvyšujú informovanosť o rizikách nadmerného vystavenia slnku, čo je ale podľa jeho slov pozitívny efekt.

Prečítajte si tiež:
Vtipné video od Patry Bene ukazuje 5 nešťastných vianočných situácií... Zažil si ich tiež?

Jediné miesto, kde sa popularita opaľovania bez vrchného dielu plaviek neznížila, je Španielsko. Štúdia ukazuje, že takmer polovica španielskych žien tento spôsob opaľovania preferuje aj naďalej.

Aj sexuálne narážky sa považujú za násilie

V januári sa v správe zistilo, že viac ako milión francúzskych žien bolo v roku 2017 nútených znášať sexistické urážky, pričom iba v štyroch prípadoch boli páchatelia potrestaní.

Zdroj: pixabay.com

Je pritom až zarážajúce, že sexuálnym urážkam, ktoré sú mimochodom považované taktiež za násilie, musia mnohé ženy čeliť dennodenne. Minulý rok francúzski politici schválili právne predpisy, ktorými zaviedli pokuty za sexuálne obťažovanie. Až do 750 eur napríklad za pískanie po ženách a podobne.

Aj naša polícia stále pripomína ženám, že všetky prípady sexuálneho obťažovania musia nahlasovať. V poslednom období sa totiž objavuje čoraz viac prípadov a osoba, ktorá akokoľvek obťažuje inú osobu, by mala byť potrestaná.

Zdroj: independent.co.uk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií