fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Paul McCartney: „Udržať Beatles po odchode Lennona bolo bolestivé“

Spevák Paul McCartney pripustil, že bolo veľmi náročné udržať legendárnu skupinu po tom, ako ju John Lennon v roku 1970 opustil.

Máte tip? napíšte nám mailom

Ikona britskej i svetovej hudby sa objavila v šou Howarda Sterna. Hovorila o rozpade skupiny, ku ktorému došlo krátko po tom, čo sa Lennon oženil s Yoko Ono v roku 1969. 77-ročný Paul McCartney zdieľal s verejnosťou fakty o fungovaní potom. Musel neúnavne pracovať, aby udržal partiu bez famóznej hviezdy:

„V tom čase mi nenapadol žiadny šikovný nápad. Príliš to bolelo. Udržať Beatles po odchode Lennona bolo veľmi bolestivé. Nemohol som uveriť, že sa to stalo.“

Paul McCartney čiastočne odhalil zákulisie Beatles, keď povedal, že George Harrison nedostal náležitú úctu za skladanie pesničiek:

„Bolo ľahké podceňovať Georgea, pretože ja a John sme napísali väčšinu vecí. Ale potom sa zapojil a ten chlapec doslova rozkvitol. Napísal niektoré z najväčších piesní všetkých čias.“

Keď Stern povedal McCartneymu, že má pocit, že Beatles sú na tom lepšie v porovnaní s Rolling Stones, hviezda sa zasmiala a odvetila:

„Vieš Howard, asi ma presvedčíš, aby som s tým súhlasil… Vždy som to hovoril. Ale faktom je, že Stones sú skvelí, je to skvelá kapela. Chodím na nich vždy, keď môžem. Sú veľmi zakorenení v blues a keď píšu veci, má to veľa spoločné s blues. My sme mali trochu viac vplyvov.“

Paul McCartney vs. Rolling Stones

Paul McCartney dodal, že raz mu Keith Richards (gitarista Rolling Stones) povedal: „Človeče, mal si šťastie. Mal si štyroch spevákov v kapele.“ A on na to: „Ale my sme mali len jedného.“ Nakoniec však k žiadnej kontroverzii medzi skupinami nedošlo:

„Milujem Stones, ale som s tebou Howard. Beatles boli lepší. Obe kapely sa stále kamarátia a obdivujú sa navzájom.“

The Beatles bola anglická rockenrolová skupina, ktorá vznikla v roku 1960 v Liverpoole. Skupina účinkovala v rokoch 1960 – 1970. S členmi, ktorými boli John Lennon (gitara a spev), Paul McCartney (basgitara a spev), George Harrison (sólová gitara a spev) a Ringo Starr (bicie a spev), sa stali najvplyvnejšími a najdôležitejšími hudobnými umelcami rockovej doby. Ich začiatky boli ovplyvnené skiffle, bigbítom a rockenrolom 50. rokov 20. storočia.

Prečítajte si tiež:
POZOR! Tento med obsahuje radioaktívny spád. Pochádza z testov jadrových zbraní

V čase existencie experimentovali s rôznymi hudobnými štýlmi: od popu, balád a indickej hudby po psychedéliu a hard rock. Často pritom využívali vplyvy z klasickej hudby a inovatívne nekonvenčné nahrávacie techniky. V roku 1963 ich nesmierna popularita spôsobila fenomén, ktorý dostal názov Beatlemania. Postupne sa ich hudobná tvorba vyvíjala do komplikovanejších štruktúr. Ich skladby patrili k tým, ktoré sa podieľali na vývoji umeleckých foriem v populárnej hudbe ako aj v kontrakultúre 60. rokov.

John Lennon bol zavraždený pred svojím bytom v New Yorku v roku 1980 vo veku 40 rokov. Spomínaný George Harrison zomrel v roku 2001 vo veku 58 rokov na rakovinu.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Daily Mail Youtube
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií