fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

POZOR! Tento med obsahuje radioaktívny spád. Pochádza z testov jadrových zbraní

Okrem pesticídov včelie úle stále ohrozuje rádioaktivita. Ich med v Amerike stále obsahuje rádioaktívny spád, ktorý pochádza z testov jadrových zbraní z 50. rokov.

Máte tip? napíšte nám mailom

Prvé testy jadrových zbraní rozšírili rádioaktívny spád široko-ďaleko a kontaminovali pôdu, vodu a potraviny. Aj takmer 70 rokov po nich vedci stále objavujú zvyšky rádioaktivity na plodinách a teraz dokonca aj v mede.

Jedným z najdlhšie trvajúcich prvkov po takejto jadrovej detonácii cézium-137, ktoré má polčas rozpadu až 30,2 roka.

To sa snažil dokázať univerzitným študentom aj ich pedagóg James Kte, geológ na College of William & Mary vo Virgínii. Počas jarných prázdnin zozbieral vzorky medu z rôznych štátov a oblastí USA a začal ich testovať.

Podľa očakávaní rádioaktivita bola v nim veľmi nízka, žiaden med nedosiahol hranicu, ktorá by sa dala považovať už za nebezpečnú. Zaujímavé však bolo, že aj napriek tomu bolo v nich viditeľne vidieť rozdiely v koncentrácii rádioaktívnych látok.

Až 100-krát vyššiu koncentráciu mal med z Raleigh v Severnej Karolíne. Vo svojej štúdii však poznamenal, že ešte pred niekoľkými desiatkami rokov bola koncentrácia rádioaktívnych látok aj v mede, či iných plodinách, mnohonásobne vyššia.

Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií