fbpx
Pokoste ambróziu a palinu, inak vám hrozí pokuta!

Pokoste ambróziu a palinu, inak vám hrozí pokuta!

Pred týždňom sme písali o tom, že vo vzduchu je už cítiť najhorších strašiakov alergikov: ambróziu a palinu. Ak ich nepokosíte, budete platiť penále!

Pokuta vo výške viac ako 3000 eur v prípade fyzických osôb a vyše 9000 eur u právnických osôb hrozí vlastníkom neobhospodarovaných pozemkov, ktorí na nich nebudú odstraňovať invázne rastliny palinu a ambróziu.

Informovala o tom Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby v SR.

“Alergiu na ambróziu možno liečiť alergénovou imunoterapiou. No ak je liečba neúspešná, potom už možno potláčať len príznaky. To znamená užívanie liekov po celý život. Preto si treba uvedomiť, že ak necháme ambróziu na vlastnom pozemku nepokosenú, ohrozujeme tým zdravie aj druhých, a to nielen v bezprostrednej blízkosti,” podotkla Lafférsová.

Ambrózia má podľa jej slov mnohonásobne vyššiu produkciu peľu ako palina.

pokosiť ambróziu
Ambrózia, jedna z inváznych bylín. Zdroj: pollenwarndienst.at

“Jedna rastlina vyprodukuje až niekoľko miliárd peľových zŕn a prahové množstvo pre vyvolanie symptómov je už dvadsať peľových zŕn v kubickom metri vzduchu,” 

konkretizovala Lafférsová s tým, že aj z tohto dôvodu alergikov na ambróziu pribúda.

POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Alergia na jedlo: 4 rady, ako ju bez námahy zvládnete aj počas cestovania

Google+ Linkedin

Autor:

Obdivovateľka umenia vo všetkých jeho formách, hľadajúca a nachádzajúca ho všade okolo seba. Fotografiami si zaznamenávam svet, najradšej cez dokumentárnu fotografiu, ľudí a ich príbehy. Redaktorka, editorka, korektorka. Milujem hrabanie sa v textoch a hľadanie chybičiek.