fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pokoste ambróziu a palinu, inak vám hrozí pokuta!

Máte tip? napíšte nám mailom

Pred týždňom sme písali o tom, že vo vzduchu je už cítiť najhorších strašiakov alergikov: ambróziu a palinu. Ak ich nepokosíte, budete platiť penále!

Pokuta vo výške viac ako 3000 eur v prípade fyzických osôb a vyše 9000 eur u právnických osôb hrozí vlastníkom neobhospodarovaných pozemkov, ktorí na nich nebudú odstraňovať invázne rastliny palinu a ambróziu.

Informovala o tom Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby v SR.

“Alergiu na ambróziu možno liečiť alergénovou imunoterapiou. No ak je liečba neúspešná, potom už možno potláčať len príznaky. To znamená užívanie liekov po celý život. Preto si treba uvedomiť, že ak necháme ambróziu na vlastnom pozemku nepokosenú, ohrozujeme tým zdravie aj druhých, a to nielen v bezprostrednej blízkosti,” podotkla Lafférsová.

Ambrózia má podľa jej slov mnohonásobne vyššiu produkciu peľu ako palina.

pokosiť ambróziu
Ambrózia, jedna z inváznych bylín. Zdroj: pollenwarndienst.at

“Jedna rastlina vyprodukuje až niekoľko miliárd peľových zŕn a prahové množstvo pre vyvolanie symptómov je už dvadsať peľových zŕn v kubickom metri vzduchu,” 

konkretizovala Lafférsová s tým, že aj z tohto dôvodu alergikov na ambróziu pribúda.

Prečítajte si tiež:
Ľadová prikrývka Mount Everestu sa topí a odhaľuje zamrznuté telá horolezcov. Ich prenos môže stáť až 60 000 eur

POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE

Za invázne rastliny sa podľa zákona považujú nepôvodné druhy, ktorých samovoľné šírenie ohrozuje biologickú rozmanitosť pôvodnej flóry. Momentálne je na zozname inváznych rastlín sedem bylín a štyri dreviny. Toto sú ony:

Invázne bylinné druhy

 • Ambrosia artemisiifolia – ambrózia palinolistá,
 • Asclepias syriaca – glejovka americká,
 • Fallopia sp. (syn. Reynoutria) – rod pohánkovec (krídlatka),
 • Heracleum mantegazzianum – boľševník obrovský,
 • Impatiens glandulifera – netýkavka žliazkatá,
 • Solidago canadensis – zlatobyľ kanadská,
 • Solidago gigantea – zlatobyľ obrovská.

Invázne dreviny

 • Ailanthus altissima – pajaseň žliazkatý,
 • Amorpha fruticosa – beztvarec krovitý,
 • Lycium barbarum – kustovnica cudzia,
 • Negundo aceroides – javorovec jaseňolistý.

Zdroje: http://www.teraz.sk/magazin/nekosenie-pozemkov-palina-ambrozia/338436-clanok.htmlhttp://www.sopsr.sk/invazne-web/?page_id=61

Foto: https://byvanie.pravda.sk/zahrada/clanok/290289-ako-na-burinu-pri-chate-a-v-zahrade/https://www.pollenwarndienst.at/typo3temp/_processed_/e/a/csm_Ragweed_Bluehstand_detail_01_d5c52febf3.jpg

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií