Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ľadová prikrývka Mount Everestu sa topí a odhaľuje zamrznuté telá horolezcov. Ich prenos môže stáť až 60 000 eur

Od prvého výstupu zomrelo na najvyššom vrchu sveta viac ako 300 lezcov. Predpokladá sa, že dve tretiny sú stále pochované pod snehom.

Mount Everest je súčasťou horského systému Himalájí a meria 8848 metrov nad morom. Od prvej výpravy sa na jeho vrchol vyšplhalo viac ako 4800 horolezcov. Niektorí ale na svojej ceste nemali také šťastie.

Bývalý vedúci Nepálskeho združenia horolezcov Ang Tshering Sherpa pre BBC vysvetľuje, že kvôli globálnemu otepľovaniu sa ľad na Evereste topí a odhaľuje telá, ktoré boli roky pod snehovou prikrývkou. Hovorca vlády dodáva: „Ja sám som za posledné roky zniesol asi 10 tiel z rôznych častí hory a teraz sa ich bude objavovať čoraz viac.“

Horolezcom sa neraz naskytne smutný pohľad. Zdroj: magazin.centrum.sk

Znášanie tiel je ľudsky a finančne náročné

Zmrznuté ruky a nohy lezcov začali vytŕčať spod snehu v roku 2017. Môžu za to rýchlo sa topiace ľadové prikrývky a ľadovce. Prenos týchto tiel však nie je taký jednoduchý. Treba brať na vedomie politický systém Nepálu a Tibetu, finančné faktory a tiež samotné želania lezcov.

Niektorí si prajú, aby ich po prípadnej smrti nechali na vrchu a neznášali dole. Zamrznuté telá tiež vedia pomôcť v orientácii horolezcom a záchranárom.

Znášanie tiel z vyššie položených kempov vie byť aj značne finančne a ľudsky náročné. „Asi najťažší prípad sme mali vo výške 8700 m.n.m., blízko vrcholu,“ hovorí Ang Tshering Sherpa. „Telo bolo zmrznuté na kosť a vážilo asi 150 kg.“ Navyše, náklady na takúto misiu sa môžu vyšplhať až na 70 000 amerických dolárov (62 055 eur).

Zamrznuté telá nie sú jediným problémom Everestu. Zdroj: livescience.com

Znesenie mŕtveho horolezca doteraz záviselo od jeho rozhodnutia alebo rozhodnutia rodiny a v rámci rešpektu bývali telá ponechané na pôvodných miestach. Avšak 200 zostávajúcich tiel nie je jediný problém Everestu. Čoraz častejšie sa v spojitosti so životným prostredím diskutuje aj o množstve odpadkov, ktoré sa na vrchole kopia. Magazín Klocher o tomto prípade písal prednedávnom.

Zdroj: info.sk, bbc.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií