fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

POZOR! V sobotu zasiahnu Slovensko intenzívne búrky a krupobitie

Na Slovensko mieri výrazný studený front. Ten prinesie v sobotu okrem ochladenia aj silnejšie búrky. Sprevádzané budú prívalovými zrážkami, no aj silnejším nárazovým vetrom či krupobitím.

Máte tip? napíšte nám mailom

V priebehu soboty sa do strednej Európy dostane studený front, spojený s tlakovou nížou nad Nórskym morom. Tento front bude postupovať cez Nemecko, Poľsko a Česko ďalej nad naše územie, kde by mal doraziť vo večerných hodinách.

Najskôr predfrontálne búrky

V priebehu soboty k nám pred studeným frontom bude prúdiť ešte veľmi teplý vzduch.

V ňom sa budú tvoriť lokálne prehánky či búrky, ktoré by mali vznikať najmä v hornatých oblastiach. Ich postup bude pomerne rýchly a presúvať sa budú ďalej na juhovýchod.

Priniesť by mali hlavne intenzívnejšie zrážky, no nemali by zatiaľ byť sprevádzané nebezpečnejšími prejavmi. Tieto „slabšie“ búrky sa môžu vyskytnúť na celom území, najmä do 14-tej hodiny.

Predfrontálne búrky sa vyskytnú len lokálne
Predfrontálne búrky sa vyskytnú len lokálne

Silná búrka a krupobitie

Čím bude front bližšie, tým bude atmosféra dynamickejšia a búrky budú naberať na intenzite. Popoludní očakávame dve výraznejšie vlny búrok.

Prvá vlna by mala doraziť do oblasti západného a stredného Slovenska od severozápadu asi medzi 14-tou a 18-tou hodinou. Vo výraznejšej dynamike sa môžu búrky zorganizovať do línie, ktorá môže byť sprevádzaná silnejším nárazovým vetrom, silnejšie búrkové bunky aj krupobitím.

Prečítajte si tiež:
Na Slovensku sa vyskytli prvé jarné búrky. Dnes sa búrky môžu vyskytnúť opäť

Vzhľadom na nie príliš vysokú vlhkosť sa neočakávajú extrémne prejavy.

Prvá vlna búrok zasiahne najmä tieto lokality, zdroj: meteologix
Prvá vlna búrok zasiahne najmä tieto lokality, zdroj: Meteologix

Ďalšia vlna by mala doraziť na samotnom fronte, ktorý by sa mal nad naše územie dostať okolo 22. hodiny večer. Front by mal doraziť najskôr do severných okresov a na jeho čele sa môžu vyskytovať opäť intenzívnejšie búrky.

Zrážkové pásmo samotného frontu by sa následne malo presunúť naprieč takmer celým Slovenskom (na juhozápad zrejme tieto zrážky nedosiahnu) ďalej na juhovýchod.

Druhá vlna búrok zasiahne najmä tieto lokality, zdroj: Meteologix
Druhá vlna búrok zasiahne najmä tieto lokality, zdroj: Meteologix

Búrky nebudú rozsiahle a tak sa môže stať, že na viacerých miestach pršať vôbec nebude. Na miestach, ktoré búrky zasiahnu, môžeme zaznamenať aj vyššie krátkodobé úhrny zrážok či krupobitie.

V nedeľu výraznejšie ochladenie

Za frontom k nám od severu začne prenikať chladnejší vzduch. V silnom severnom prúdení bude aj na pocit chladnejšie.

Maximálne denné teploty by v nedeľu mali vystúpiť len od +12 °C na Kysuciach, Orave, Liptove a na Spiši, po +22 °C na juhozápade, juhu a juhovýchode Slovenska.

Prečítajte si tiež:
Na Slovensko mieria silné búrky. Prídu večer po vlne horúčav

Ďalšie dni prinesú opäť postupné otepľovanie a zrážky sa od nedele do stredy budú vyskytovať len výnimočne, najmä na krajnom východe Slovenska.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií