Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prečo ľudia ako jediný živočíšny druh majú bradu?

Ako prvé je potrebné poznamenať, že brada je súčasť dolnej čeľuste, ktorá vyčnieva z našej tváre. Ľudia sú jediný živočíšny druh, ktorí majú bradu. Ani naši blízki príbuzní ako šimpanzy alebo gorily nemajú bradu ako my. Historický vývoj brady si môžete pozrieť na obrázku nižšie.

Zaujímavé sú však teórie, prečo majú ľudia jediní bradu. Tých teórii je hneď niekoľko.

James Pampush, pracovník na Univerzite Duke zameranou na evolučnú antropológiu napísal nedávno o tom, ako sa vyvíjala ľudská brada. V rozhovore pre The Atlantic vysvetľuje: „Brada je jedným zo vzácnych javov evolučnej biológie, ktoré naozaj odhaľuje hlboké filozofické rozdiely medzi výskumníkmi.“

Tu sú rôzne teórie ohľadom ľudskej brady:

Viktoriánska teória tvrdí, že brada sa nám vyvinula preto, aby lepšie vychýlila údery na hlavu.

Ďalšia teória tvrdí, že predĺžená čeľusť pomáha sa lepšie vyrovnať so stresom, ktorý je spôsobený rečou. Pretože ak rozprávame, náš jazyk je v pohybe a keďže má v predĺženej čeľusti viac priestoru, odburáva sa stres.

Iná teória tvrdí že, brada bola nástrojom sexuálneho výberu, ktorý určoval budúceho partnera. Takto to bolo najmä u žien, kde si vyberali chlapov s výraznou bradou. Na tom určite niečo bude, veď aj v dnešnej dobe sa ženám páči pekná a výrazná brada.

Pampush došiel k záveru, že brada nepodliehala priamemu vývinu ale skôr ako nepriamy vedľajší produkt nášho evolučného vývoja.

Pozrite si ako sa vyvíjala brada po dlhé stáročia

Figure-1-Lateral-views-of-hominoid-mandibles-including-ones-from-several-extinct

 

Zdroj: iflscience.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií