fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Aj na Slovensku: veľkolepé stavby, plná sociálna vybavenosť, napriek tomu sú ľudoprázdne. Aký príbeh skrývajú mestá duchov?

Máte tip? napíšte nám mailom

Po celom svete nájdeme mestá bez známok života, ponechané v ruinách a napospas prírode. Aké príbehy sa za nimi skrývajú?

Veľkolepé stavby, plná sociálna vybavenosť, udržiavané cesty. Dokonalé mestá, v ktorých však nie je to najdôležitejšie – ľudia. Mestá duchov, ako ich niektorí nazývajú, nemusíme hľadať ďaleko, nachádzajú sa aj na Slovensku. Ich mysteriózna atmosféra láka množstvo turistov a fotografov na každoročné návštevy.

Pozrime sa spoločne na desivé, no úchvatné ľudoprázdne miesta na svete a u nás.

Ordos, mesto duchov v Číne

Mesto Ordos stojace na severe krajiny medzi púšťami zrejme patrí k najrozsiahlejším mestám duchov. Bolo postavené relatívne nedávno, dýcha modernom, no napriek tomu zíva prázdnotou. Prečo?

Ordos je len jedným z mnohých čínskych miest duchov. Zdroj: businessinsider.com

Výstavba mesta bola spojená s objavom nerastných surovín v jeho blízkosti a predpokladom rozvoja priemyslu. Pôvodne bolo postavené pre 300 000 ľudí, nasťahovalo sa doň len 70 000. A tí začali pomaly odchádzať.

Nevie sa o presnom dôvode, špekulanti poukazujú na šialene vysoké ceny bývania, ktoré si v dlhodobom meradle mohol dovoliť málokto. Čína má s mestami, ktoré nezaujali ľudí, problém. Ordos je len jedným z desiatok takých. Čínskym mestám pritom nechýba vôbec nič. Navštevujú ich však prevažne len zvedaví fotografi.

Krvavé Ruby

Jedno z najzachovalejších miest duchov v Arizone zostáva ako pripomienka čias divokého západuS baňou založenou v roku 1870, ktorá vyrábala zlato, striebro, olovo, zinok a meď, sa Ruby oficiálne stalo mestom, ktoré v roku 1910 otvorilo svoju prvú poštu.

Ruby bude navždy poznačená krvou. Zdroj: wikipedia.org

Ruby však láka nielen milovníkov histórie, ale aj zločinu. Mesto a jeho okolie sú neslávne tromi dvojitými vraždami, ktoré sa odohrali okolo roku 1920. Arizonský sudca O’Connor údajne povedal, že zločiny, za ktoré boli vrahovia odsúdení, sú možno tie najkrutejšie, aké boli kedy v Arizone spáchané.

Hovorí sa, že krvavé jatky v meste boli jedným z dôvodov postupného odchodu obyvateľov. Posledná rodina sa z mesta odsťahovala v roku 1940 a bane sú teraz domovom obrovskej kolónie netopierov. Pozostatky Ruby sú v súkromnom vlastníctve, oblasť je však za malý poplatok otvorená pre verejnosť.

Prečítajte si tiež:
Prvá počítačová hra sa volala OXO a my vieme, ako vyzerala. V článku si ju dokonca môžeš zahrať

Opustená Hašima v Japonsku

Tento ostrov bol kedysi domovom viac ako 5000 ľudí. S rozlohou 6,3 hektára tak patrilo k husto zaľudneným. Hašime nechýbala klubovňa, kino, kúpele, strešné záhrady a obchody. Jej história sa značne naštrbila v období druhej svetovej vojny, kedy tu vzniklo väzenie pre zajatcov a zomrelo asi 1300 ľudí.

Na ostrove nezostala ani noha. Zdroj: idnes.cz

Po vojne ťažba pokračovala do roku 1974, kedy ju firma Mitsubishi, ktorej ostrov patril, ukončila. Všetci obyvatelia ostrov do troch mesiacov opustili. A teraz len chátra. Zaujímavosťou je, že sa mesto objavilo v bondovke Skyfall.

Centralia ako z hororu

Pod týmto pensylvánskym mestom už od roku 1962 horia šachty s uhlím. Predpokladá sa, že budú horieť ešte ďalších 250 rokov. Centralia preto nepatrí medzi destinácie, v ktorých by ste radi žili.

Pod mestom horia šachty doteraz a ešte dlho budú. Zdroj: deadline.com

Nešťastie zapríčinilo rozšírenie ohňa do štôlní s uhlím pri vypaľovaní tunajšej skládky. Hasiči robili, čo mohli, ale v desiatkach kilometrov chodieb sa oheň nepodarilo uhasiť. Postupne z mesta začali odchádzať jeho obyvatelia, ktorí sa báli nielen plameňov pod nohami, ale aj otravou oxidom uhoľnatým. Dvadsať rokov po nešťastí začala zem pukať, prepadať sa, jej teplota rástla a v roku 1984 mala za následok úplné vysťahovanie obyvateľstva.

Pripiať pri Černobyle

Toto dnes už mesto duchov slúžilo od roku 1970 ako sídlo pre zhruba 50 000 obyvateľov a zamestnancov černobyľskej elektrárne. Nachádzalo sa v ňom viac ako 13 000 bytov, školy pre 5000 detí, obchody, kaviarne, športová hala i nemocnica.

Mesto má tragickú atmosféru. Zdroj: teraz.sk

Po výbuchu elektrárne v roku 1986 a uvoľnení toxického žiarenia do okolitého prostredia bolo celé mesto evakuované. Obyvateľom sa postavilo nové mesto Slavutyč, do ktorého boli premiestnení. Leží za hranicami zóny, 50 km severovýchodne od černobyľskej elektrárne. Je jedno z najmladších ukrajinských miest.

Prečítajte si tiež:
Odfotil plačúce dievča na hranici: Videl som strach v ich očiach, hovorí autor najsilnejšej fotografie roka

Panelák duchov v Michalovciach

Komunisti sú už dávno preč, ale ich chladné paneláky tu po nich ostali. A možno keby komunistický režim nepadol, michalovský panelák by sa dočkal dokončenia na krásne a moderné sídlisko s kapacitou cca 40 000 ľudí. Nedostavaný panelák je v strede fungujúceho sídliska a v jeho rozpadajúcich sa stenách sa šíri smrad a pleseň.

Zdroj: michalovskespravy.sk

 „Michalovský Černobyľ”, ako ho mnohí nazývajú, je domovom asociálov, holubov a mačiek a len máloktoré miesto na Slovensku dokáže vyvolať také negatívne reakcie. Otázky o jeho zrenovovaní sú v obehu už dávnejšie, nezostáva nám tak nič iné, len sledovať jeho osud.

Katov dom v Trenčíne

Je jedinou zachovalou stavbou tohto typu v Trenčíne a reprezentuje charakteristický meštiacky dom. Názov „Katov dom” alebo „Katovňa” vychádza z ústnej tradície, podľa ktorej bol dom v 17. storočí údajne obydlím mestského kata a tiež mestskou väznicou.

Zdroj: trencinregion.sk

Vo vlhkom a tmavom suterénnom priestore tohto domu sa nachádzala temnica, kde odsúdenci čakali na svoju smrť na neďalekom popravisku. Hovorí sa, že v dome počuť zvláštne zvuky, buchot a dokonca sa v ňom hýbu predmety. Katov dom je dnes pod správou Trenčianskeho múzea.

Múzeum holokaustu v Seredi

Druhá svetová vojna sa nevyhla ani Slovensku. Tábor v Seredi predstavuje jediný autentický pracovný a koncentračný tábor z obdobia druhej svetovej vojny na našom území. Počas vojny slúžil na deportáciu Židov. Odhaduje sa, že táborom ich prešlo zhruba 16 000, z nich bola väčšina zavraždená počas holokaustu. Z hrôzostrašného obdobia sa zachovali ubytovne – tzv. baraky. Niektoré budovy sú zachované vo svojej pôvodnej podobe.

Cez koncentračný tábor prešlo asi 16 000 Židov, málokto sa vrátil späť. Zdroj: nzr.trnava.sk

Múzeum ponúka uverejnené dobové dokumenty, fotografie a predmety z toho obdobia. Slúži ako vzdelávacie stredisko a najmä pripomienka životných príbehov a teroru, ktorého sme sa (ne)dobrovoľne dopustili.

Zdroj: thisisinsider.com, noizz.azet.sk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií