Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kto bude ďalší? Slovensko si dnes volí hlavu štátu

Zobudili sme sa do volebného dňa, po piatich rokoch rozhodujeme o novom prezidentovi Slovenskej republiky.

Z trinástich kandidátov si dnes od 7:00 do 22:00 hod. vyberáme svojho favorita. A voliť treba, pretože na každom hlase záleží.

Koho posunieme do druhého kola? O prezidentské kreslo sa uchádzajú Béla BUGÁRZuzana ČAPUTOVÁMartin DAŇOŠtefan HARABINEduard CHMELÁRMarian KOTLEBAMilan KRAJNIAKFrantišek MIKLOŠKOMaroš ŠEFČOVIČRóbert ŠVECBohumila TAUCHMANNOVÁJuraj ZÁBOJNÍK Ivan ZUZULA.

Do pätice všetko dobré?

V ére samostatnej Slovenskej republiky to bude v poradí náš piaty prezident. Zrekapitulujme si, ako sa za 25 rokov prestriedali obyvatelia Grasalkovičovho paláca.

1. Michal Kováč

Bol prvým prezidentom súčasnej Slovenskej republiky – od 1993 do 1998, ktorého volil ešte parlament.

Jedna z najznámejších káuz, ktorá sa ho dotýka, je práve kauza zavlečenia jeho syna do rakúskeho Hainburgu v posledný augustový deň v roku 1995. Za únos Michala Kováča mladšieho dodnes nebol nikto obvinený, mnohí však v tejto súvislosti spomínajú Slovenskú informačnú službu. Tá v tom čase pod vedením Ivana Lexu nefungovala úplne legálne. Voľakedajší premiér a v tom čase zastupujúci prezident Vladimír Mečiar v deväťdesiatom ôsmom páchateľom udelil tzv. Mečiarove amnestie, tie však boli zrušené v roku 2017 a súdny proces bol obnovený.

Aj napriek narastajúcim problémom a konfliktom (najmä s Mečiarom) Kováč zotrval vo funkcii až do konca obdobia. Zomrel v roku 2016. 

Na motívy kauzy z roku 1995 bol nakrútený film Únos. Dvoma menami, ktoré by mal každý Slovák poznať, sú aj Oskar Fegyveres (korunný svedok únosu, ktorý sa skrýval v zahraničí) a Róbert Remiáš, ktorý bol jeho spojkou. Remiáš zomrel v apríli 1996 po výbuchu svojho auta, na ktorom bola umiestnená nálož. Vražda doteraz nebola objasnená a nik za ňu nebol odsúdený. V októbri 2006 Mečiar na margo tohto prípadu povedal svoj známy výrok: „Skutok sa nestal!“ 

Vyšetrovanie vraždy stále pokračuje. Zaujímavé je, že aj spomínaný svedok únosu – Oskar Fegyveres – chcel kandidovať v týchto prezidentských voľbách, no 3. novembra 2018  stiahol svoju kandidatúru.

2. Rudolf Schuster

U pána Schustera zo zaujímavostí vyberáme jeho obrovskú vášeň pre cestovanie, filmovanie a fotografovanie. Na stránke rudolfschuster.sk sa uvádza, že relácie vysielané v médiách, ktorých tvorcom, scenáristom, autorom a režisérom je exprezident Schuster, sú zaznamenané na 82 elektronických záznamoch.

Exprezident vo veku 75 rokov dobyl južný pól – v roku 2009. Zdroj: rudolfschuster.sk

Na čele republiky stál od roku 1999 do 2004. Pre Aktuality.sk povedal, že byť prezidentom vôbec nemal v pláne„Nebol to môj cieľ. Politiku som nikdy nemal ako svoju prioritu. To sa stalo omylom.“ 

V súčasnosti sa zotavuje po nedávnej operácii srdca.

3. Ivan Gašparovič

Pán, ktorý vedie hneď v dvoch oblastiach: najdlhšie úradujúci prezident SR (od roku 2004 do 2014) a exprezident, ktorého má internet v mimoriadnej obľube a je to vidieť na množstve vtipných obrázkov.

Zdroj: emefka.sk, zomri.online

… alebo videí.

Dokonca sme sa v Pravde dočítali, že podobne ako Schuster, ani Gašparovič najskôr nechcel byť prezidentom. Bolo to v deväťdesiatom druhom: Nechcel som byť prezidentom, ani debatovať o tom som nechcel. Radšej som sa išiel lyžovať…“

4. Andrej Kiska

Prezidentoval od roku 2014 doteraz. 

Bývalý podnikateľ, ale aj filantrop. V roku 2006 spoluzakladal charitatívnu organizáciu Dobrý anjel, ktorá pomáha najmä onkologickým pacientom. Na stránke uvádzajú, že viac ako 3000 rodín prijíma pravidelnú mesačnú pomoc 130 – 140 eur. V tom istom roku sa stal Manažérom roka týždenníka Trend. Za charitatívnu činnosť mu udelili Krištáľové krídlo za filantropiu.

Andrej Kiska bol v roku 2015 najdôveryhodnejším ústavným činiteľom SR, v roku 2018 mu dôverovalo až 67 % opýtaných.

Zo zaujímavostí vyberáme jeho snahu o blízkosť a prístupnosť k občanom – rád chodil napríklad aj na legendárnu Pohodu. Takisto si celkom dosť fičí aj na instagramových „storkách“.

https://www.instagram.com/p/Bk8BedGF87X/?utm_source=ig_embed

V poslednom čase však vyplávali na povrch daňové podvody jeho firmy KTAG, keď si chcel uplatniť nadmerný odpočet DPH. Síce firma doplatila, čo mala, a zaplatila aj penále, problémom to skrátka ostáva.

Na konci svojho úradovania týmto krokom zrejme sklamal mnoho svojich sympatizantov. Stále mu však patrí titul najlepší prezident Slovenska, akého sme kedy mali.

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií