Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prezidentka bude využívať namiesto vládneho špeciálu komerčné lety. Rozhodla sa podporiť cieľ uhlíkovej neutrality!

Prezidentka Zuzana Čaputová predstavila plán uhlíkovo neutrálnej prezidentskej kancelárie. 

Ambíciou je byť prvým uhlíkovo neutrálnym úradom a ukázať tak cestu aj pre ďalšie inštitúcie. Prezidentka sériu nových environmentálnych opatrení ohlásila na streche Karáčoniho paláca, ktorá sa v budúcnosti zmení na zelenú strechu.

Prezidentka Zuzana Čaputová  pripomenula, že Slovensko sa zaviazalo do roku 2050 byť uhlíkovo neutrálnou krajinou. „Uhlíková neutralita neznamená, že nebudeme produkovať žiadne emisie CO2, ale že ich vyprodukujeme len toľko, koľko dokážeme kompenzovať a koľko dokáže krajina sama absorbovať. Aby sme tento cieľ dosiahli, budeme musieť prijať množstvo opatrení a musíme tiež veľa zmeniť aj zo svojich návykov. Na produkcii emisií CO2 sa najviac podieľa energetika, doprava a priemysel, a preto páve v týchto segmentoch bude potrebných aj najviac zmien.“

Prezidentská kancelária sa preto z vlastnej iniciatívy rozhodla podporiť cieľ uhlíkovej neutrality konkrétnymi činmi. V spolupráci s Ministerstvom životného prostredia SR a jeho Inštitútom environmentálnej politiky nechala KP SR vypracovať prepočet uhlíkovej stopy prezidentského úradu a určiť reálny cieľ. Výsledkom tejto kalkulácie je, že prezidentský úrad môže byť uhlíkovo neutrálny v roku 2030 a už neprispievať k zhoršovaniu klimatickej krízy.

Prezidentka zároveň ohlásila tieto konkrétne opatrenia:

Elektro autá

Prechod na elektromobilitu. Autá, ktoré KP SR používa sú vysoko neekologické, ročne vyprodukujú viac ako 30 ton CO2. Toto množstvo je možné zásadne znížiť. Pri pravidelnej obnove vozového parku sa preto budú autá na spaľovacie motory nahrádzať elektromobilmi alebo hybridmi. Ďalšou možnosťou je dohodnúť výpožičku takýchto áut.

Vysadenie 1300 stromov

Vysadenie minimálne 1300 stromov ročne. Odborníci z TANAP-u a Lesov SR sú pripravení presne určiť územia a správny mix drevín, ktoré je vhodné sadiť. Prvé stromy by mohli byť zasadené už počas najbližšieho regionálneho výjazdu prezidentky.

Využívanie komerčných letov

Využívanie komerčných letov namiesto vládneho špeciálu na dlhé lety.

Lokálne potraviny

Pri štátnych návštevách a významných podujatiach sa bude podávať jedlo výlučne z lokálnych potravín vyrobených na Slovensku, čím sa zníži uhlíková stopa spojená s dovozom potravín zo vzdialených krajín a zároveň podporí domáca produkcia.

Zvýšenie energetickej efektivity budov

Zvýšenie energetickej efektivity budov v správe Kancelárie prezidenta SR. Napriek tomu, že často ide o historické budovy, pri ich plánovaných rekonštrukciách sa môžu používať riešenia a materiály s najvyšším energetickým a ekologickým štandardom. Inštalácia fotovoltaických panelov na budovy v správe KP SR, tam kde to je možné.

Inštalácia prvkov zelenej infraštruktúry

Inštalácia prvkov zelenej infraštruktúry ako sú zelené strechy na administratívnych budovách, zelené steny v interiéroch a zelené prístrešky. Dary určené prezidentom z iných štátov budú spĺňať environmentálne kritéria. Je to napríklad med z Prezidentskej záhrady alebo výrobky z recyklovaných materiálov.

Opatrenia, ktoré predstavila prezidentka, dopĺňajú ďalšie, ktoré prezidentská kancelária už v súčasnosti pre zníženie emisií CO2 realizuje. Napríklad nákupom energie vyrobenej výlučne z obnoviteľných zdrojov vyproduje KP SR o 300 kilogramov CO2 menej ako vlani.

Zelené verejné obstarávanie

„Rozbehli sme zelené verejné obstarávanie a budeme ho rozširovať na ďalšie produkty a služby. Ak niečo nakupujeme, tak kritériom je ekologickosť, energetickú nenáročnosť a recyklovateľnosť produktu. Obmedzili sme používanie jednorazových plastov. Nenakupujeme balenú vodu, ale pijeme vodu z vodovodu. Snažíme sa znížiť množstvo vyprodukovaného odpadu, dôsledne ho triediť a kompostujeme. Projekt Mestské včely, v rámci ktorého boli v Prezidentskej záhrade inštalované včelie úle, podporuje biodiverzitu.“ 

https://www.instagram.com/p/CEt8OuSqYxt/

Prezidentka zdôraznila, že prezidentský úrad chce byť inšpiráciou pre ďalšie verejné inštitúcie. Preto bude prezidentská kancelária ďalej pripravená sa o tieto skúsenosti podeliť a pomôcť. Zároveň sa poďakovala Ministerstvu životného prostredia SR a Inštitútu environmentálnych politík, ktoré kancelárii pomohli s výpočtom uhlíkovej stopy prostredníctvom kalkulačky, vďaka ktorej bolo možné určiť si konkrétne ciele na základe reálnych údajov a dát. „Som rada, že táto kalkulačka bude  časom dostupná aj pre ďalšie inštitúcie a širokú verejnosť. Verím, že aj vďaka tomu bude na Slovensku stále viac inštitúcií, ktoré sa pridajú k cieľu byť uhlíkovo neutrálne, a že aj vďaka tomu Slovensko splní svoj záväzok uhlíkovej neutrality byť do roku 2050 uhlíkovo neutrálna krajina.“

 

Zdroj prezident
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií