fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Si často hore dlho do noci a skoré ranné vstavanie je pre teba ako trest? Zisti, akú výhodu máš oproti ranným vtáčatám

Máte tip? napíšte nám mailom

Ľudia sa, čo sa spánku týka, delia na ranné vtáčatá a nočné sovy. Tí, ktorí uprednostňujú ranné vstávanie a chodia i skoro spať, si často spájajú ponocovanie a následne vyspávanie s lenivosťou. Opak je ale pravdou a potvrdili to i výskumy!

Satoshi Kanazawa z oddelenia psychológie na University Collage v Londýne viedol výskum, ktorý ukázal, že existuje úzke prepojenie medzi inteligenciou a schopnosťou prispôsobenia sa. Kanazawa tvrdí, že toto správanie je evolučne nezvyčajné, čo znamená, že naše správanie sa líši od správania, ktoré bolo typické pre našich predkov. Inak povedané v minulosti bolo ponocovanie neobvyklé, zatiaľ, čo v súčasnosti je to ale naopak a skôr je neobvyklé, ak ľudia chodia spať skoro.

Základnou hypotézou, na ktorej Kanazawa svoj výskum postavil, bolo, že inteligentnejší ľudia majú väčšie sklony k ponocovaniu než ľudia, ktorých IQ je nižšie. Túto jeho hypotézu potvrdzovala i štúdia s názvom National Longitunidal Study of Adolescent Health, čo v preklade znamená dlhodobá štúdia zdravia dospievajúcich.

graf

Tento graf, ktorý pochádza zo spomínanej štúdie, Kanazawa inšpiroval. Na základe jeho analýzy dospel k záveru, že deti, ktoré sú inteligentnejšie, majú sklon vyrásť v nočného tvora.

Prečítajte si tiež:
Róbert Fico v rebríčku najsympatickejších štátnikov nedopadol najlepšie. Aj títo ho predbehli!

Podobný výskum ako Kanazawa sa konal prednedávnom i na univerzite v španielskom Madride. Tu sa rozhodli analyzovať spánkové návyky tisícok tínedžerov. Výskumníci dali študentom vyplniť i test, ktorý bol zameraný na induktívne myslenie, ktoré sa veľmi úzko spája so všeobecnou inteligenciou. Tí študenti, ktorí ponocujú, mali podstatne lepšie výsledky než študenti, ktorí sú rannými vtáčatami.

Zaujímavým a protikladným faktom však je, že študenti, ktorí sú hore dlho do noci, prípadne až do skorých ranných hodín, mali o osem percent horšie štúdijné výsledky ako tí, ktorí preferujú skoré ranné vstávanie. Tento rozdiel však môže byť zapríčinený tým, že ľudia, ktorí ponocujú, majú problém sa skoro ráno nakopnúť a používať svoj mozog naplno, no a vyučovanie väčšinou prebieha v ranných a doobedňajších hodinách.

Pokračovanie na ďalšej strane.

Do podobnej štúdie, ako boli už spomínané, sa zapojila i Catholic University of the Sacred Heart, ktorá sa nachádza v Miláne. Tu dali 120 mužom a ženám v rôznom veku vyplniť dotazník, kde sa ich pýtali, či sú skôr nočné tvory alebo ranné vtáčatá. Následne mali vyplniť tri testy, ktoré boli zamerané na kreatívne myslenie a schopnosť riešiť problémy. Odpovede boli vyhodnotené na základe originálnosti, prepracovania i flexibility. Výsledky ukázali, že tí ľudia, ktorí ponocujú a radi dlho vyspávajú, dosiahli ďaleko lepšie výsledky než tí, ktorí vstávajú skoro a skoro chodia i spať. Marina Giampetro, ktorá je autorkou tohto výskumu, verí, že kreativita je výsledkom schopnosti originálne riešiť problémy a hľadanie alternatívnych riešení.

Prečítajte si tiež:
Levica ušla v belgickej ZOO z klietky. Museli ju utratiť

Takže aj keď tí, ktorí uprednostňujú ranné vstávanie, sú možno viac produktívni, tí, ktorých možno považovať za nočných tvorov, sú oveľa viac kreatívni a kreativita rozhodne nie je znakom lenivosti.

Zdroj: fobl.cz

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií