fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Si často hore dlho do noci a skoré ranné vstavanie je pre teba ako trest? Zisti, akú výhodu máš oproti ranným vtáčatám

Máte tip? napíšte nám mailom

Ľudia sa, čo sa spánku týka, delia na ranné vtáčatá a nočné sovy. Tí, ktorí uprednostňujú ranné vstávanie a chodia i skoro spať, si často spájajú ponocovanie a následne vyspávanie s lenivosťou. Opak je ale pravdou a potvrdili to i výskumy!

Satoshi Kanazawa z oddelenia psychológie na University Collage v Londýne viedol výskum, ktorý ukázal, že existuje úzke prepojenie medzi inteligenciou a schopnosťou prispôsobenia sa. Kanazawa tvrdí, že toto správanie je evolučne nezvyčajné, čo znamená, že naše správanie sa líši od správania, ktoré bolo typické pre našich predkov. Inak povedané v minulosti bolo ponocovanie neobvyklé, zatiaľ, čo v súčasnosti je to ale naopak a skôr je neobvyklé, ak ľudia chodia spať skoro.

Základnou hypotézou, na ktorej Kanazawa svoj výskum postavil, bolo, že inteligentnejší ľudia majú väčšie sklony k ponocovaniu než ľudia, ktorých IQ je nižšie. Túto jeho hypotézu potvrdzovala i štúdia s názvom National Longitunidal Study of Adolescent Health, čo v preklade znamená dlhodobá štúdia zdravia dospievajúcich.

graf

Tento graf, ktorý pochádza zo spomínanej štúdie, Kanazawa inšpiroval. Na základe jeho analýzy dospel k záveru, že deti, ktoré sú inteligentnejšie, majú sklon vyrásť v nočného tvora.

Prečítajte si tiež:
Zmena ženy na chlapa za 3 roky vďaka testosterónu! VIDEO zo 1400 fotiek

Podobný výskum ako Kanazawa sa konal prednedávnom i na univerzite v španielskom Madride. Tu sa rozhodli analyzovať spánkové návyky tisícok tínedžerov. Výskumníci dali študentom vyplniť i test, ktorý bol zameraný na induktívne myslenie, ktoré sa veľmi úzko spája so všeobecnou inteligenciou. Tí študenti, ktorí ponocujú, mali podstatne lepšie výsledky než študenti, ktorí sú rannými vtáčatami.

Zaujímavým a protikladným faktom však je, že študenti, ktorí sú hore dlho do noci, prípadne až do skorých ranných hodín, mali o osem percent horšie štúdijné výsledky ako tí, ktorí preferujú skoré ranné vstávanie. Tento rozdiel však môže byť zapríčinený tým, že ľudia, ktorí ponocujú, majú problém sa skoro ráno nakopnúť a používať svoj mozog naplno, no a vyučovanie väčšinou prebieha v ranných a doobedňajších hodinách.

Pokračovanie na ďalšej strane.

Do podobnej štúdie, ako boli už spomínané, sa zapojila i Catholic University of the Sacred Heart, ktorá sa nachádza v Miláne. Tu dali 120 mužom a ženám v rôznom veku vyplniť dotazník, kde sa ich pýtali, či sú skôr nočné tvory alebo ranné vtáčatá. Následne mali vyplniť tri testy, ktoré boli zamerané na kreatívne myslenie a schopnosť riešiť problémy. Odpovede boli vyhodnotené na základe originálnosti, prepracovania i flexibility. Výsledky ukázali, že tí ľudia, ktorí ponocujú a radi dlho vyspávajú, dosiahli ďaleko lepšie výsledky než tí, ktorí vstávajú skoro a skoro chodia i spať. Marina Giampetro, ktorá je autorkou tohto výskumu, verí, že kreativita je výsledkom schopnosti originálne riešiť problémy a hľadanie alternatívnych riešení.

Prečítajte si tiež:
100-ročná múmia malého dievčatka stále žmurká. Záhada malej Rosalie trápi celý svet

Takže aj keď tí, ktorí uprednostňujú ranné vstávanie, sú možno viac produktívni, tí, ktorých možno považovať za nočných tvorov, sú oveľa viac kreatívni a kreativita rozhodne nie je znakom lenivosti.

Zdroj: fobl.cz

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií