fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

100-ročná múmia malého dievčatka stále žmurká. Záhada malej Rosalie trápi celý svet

Máte tip? napíšte nám mailom

Žmurkajúca múmia malej Talianky fascinuje i desí.

13. decembra 1918 sa na Sicílii narodilo dievčatko s menom Rosalia Lombardo. Mala Talianka však nemala dlhý život, pretože dostala zápal pľúc a šiesteho decembra v roku 1920 mu podľahla. Otec malého dievčatka sa s tým, že jeho rozkošná dcérka zomrela, nevedel zmieriť, a tak vyhľadal uznávaného balzamovača, Alfreda Salafiu, a poprosil ho, aby Rosaliu mumifikoval, aby stále vyzerala ako živá.

Profesor Salafia bol skutočným majstrom svojho odboru, pretože sa mu podarilo vytvoriť múmiu, ktorá je i po takmer 100 rokoch ako živá a dievčatko vyzerá, že len spí. Podarilo sa mu to docieliť pomocou formalínu (na zabíjanie baktérii), alkoholu (na vysušenie), glycerínu (na zabránenie presušeniu), kyseliny salicylovej (zabíja huby) a soli zinku (ktorá spôsobuje stuhnutosť tela). Tieto poznatky sa zachovali vďaka tomu, že Alfred Salafia si viedol presné záznamy.

Záhadou však nie je, prečo je telo stále vo vynikajúcom stave, ale to, že múmia malej Rosalie žmurká. To, že mumifikované telo dievčatka žmurká priťahuje do Kapucínskych katakomb v Palerme množstvo ľudí, ktorí chcú tento záhadný úkaz vidieť na vlastné oči. Návštevníci skutočne potvrdzujú, že Rosalie pohybuje očami a raz ich má zatvorené a raz pootvorené. Preto sa o to začali zaujímať vedci.

Prečítajte si tiež:
Chôdza dokáže o človeku povedať veľa! Čo povie o tebe?

Tí sa najprv domnievali, že žmurkanie je spôsobené zmenami teplôt v miestnosti, nakoľko je múmia zabalzamovaná so všetkými orgánmi, a tak by telo mohlo reagovať miernym nadúvaním a scvrkávaním. Tieto domnienky však boli vyvrátené a vedci tvrdia, že ide len o optický klam. Oči malej Talianky totiž neboli nikdy úplne zatvorené a preto záleží od uhla dopadu svetla, ako vyzerajú.

I keď vedci záhadu talianskej múmie odhalili, turistov malá Rosalie stále láka a chodia sa na ňu pozerať i naďalej. Nabral by si odvahu a šiel by si sa na ňu pozrieť aj ty?

Zdroj: roadtrippers.com

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií