Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Sociálne fóbie pribúdajú: Extrémny strach číha na každom kroku

Každý z nás sa občas stretne s nejakým strachom alebo fóbiou. Niekomu prekážajú pavúky, inému psy, ďalší nechcú podávať ruky alebo sa boja ísť medzi ľudí. Práve sociálne fóbie pribúdajú a ľuďom značne komplikujú život.

Sociálne fóbie ako novodobý fenomén

Ak by sme mali charakterizovať sociálne fóbie, odpovedí by bolo asi veľa. Jednoducho ale môžeme povedať, že sú to poruchy, kedy sa v rôznych spoločenských situáciách objaví obrovská úzkosť. Človek sa chce prirodzene vyhnúť strachu či obavám, a preto si komplikuje bežný život. Odborníci tvrdia, že za nárastom sociálnych fóbií je životný štýl zameraný najmä na výkon. Ľudia túžia po dokonalosti, pociťujú tlak to strany rodičov alebo okolia. Na internete bežne vidia svojich rovesníkov, ktorí môžu byť úspešnejší, a tak sa snažia ich dohnať. Tu však vzniká priestor na nové problémy.

Kedy sa objavujú najčastejšie

Sociálne fóbie sú vlastne strach, ktorý je veľmi ťažko ovládateľný. Najčastejšie sa objavuje pri kontakte s neznámymi ľuďmi, verejnom prejave alebo v prípade, ak máte jesť alebo piť niekde na verejnosti, kde vás uvidia iní ľudia. Človek postihnutý sociálnou fóbiou sa desí toho, že by sa mu triasol hlas, očervenel, mohol by odpadnúť alebo sa zakoktať. Preto sa vyhýba všetkému, čo považuje za ponižujúce a trápne. Na verejnosti nevystupuje a v okamihu, ako musí, nastupuje nervozita, stres, záchvat úzkosti alebo paniky, nadmerné potenie, dokonca hrozí aj opadnutie. Je to veľmi negatívna emócia a človek sa môže kvôli nej izolovať.

Pomoc je možná

Na prvý pohľad sa môže zdať, že sociálne fóbie sa vyliečiť nedajú. Najhoršie je, ak si ľudia nechcú dať pomôcť alebo si svoj problém nepriznajú. Pravdou ale je, že riešenia sú a je ich hneď niekoľko. V najťažších prípadoch je nevyhnutná pomoc odborníka. Terapeut má k dispozícii širokú škálu metód, ktoré pomôžu fóbiu zjemniť alebo prekonať. Ak si uvedomujete svoj problém, ale veríte, že ho dokážete prekonať aj samy, môžete skúšať rôzne cvičenia:

  • Pracujte so svojimi negatívnymi myšlienkami. Identifikujte ich, analyzujte ich a spochybnite ich. Nemyslite hneď na to najhoršie
  • Učte sa správne dýchať, pomôže vám to pri tréme, strese i úzkosti
  • Nebojte sa svojho strachu, nesmie vás ovládnuť
  • Skúste kurz sociálnych zručností
  • Skúste to so zdravou životosprávou, doprajte si dostatok spánku, cvičte nielen mentálne, ale aj fyzicky
Sociálne fóbie pribúdajú: extrémny strach a úzkosť číha na každom kroku
Pixabay.com

Prečítajte si tiež:

Neseďte doma a doprajte si pohyb: Aké benefity športovanie prináša?

Zdroj: zdravie.sk  hnonline.sk  slovenskypacient.sk  eduworld.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií