fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tieto športy v súčasnosti na olympiáde neuvidíš! O ktoré sme ukrátení?!

Máte tip? napíšte nám mailom

Vieš si predstaviť, žeby si sa díval na športovú streľbu na holuby?! Nielen táto disciplína, ale aj iné športy, ktoré sa nám dnes môžu zdať až bizarné, kedysi patrili medzi olympijské disciplíny.

Streľba na holuby

Najrozmanitejšie športové disciplíny ľudia mohli vidieť najmä v začiatkoch moderných olympijských hier. Napríklad Paríž poňal olympiádu v roku 1900 skôr ako doplnok k svetovej výstave a aj výber športov, ktoré boli odprezentované, bol kdejaký… Na týchto olympijských hrách sa prvýkrát predstavili aj ženy. A aj holuby. Tie však iba pasívne, slúžili pri streľbe ako živý terč. Dokopy šlo k zemi 300 vtákov. Samotný víťaz ich zostrelil 21.

Plávanie pod vodou

Na tejto parížskej olympiáde bol celkom raritný aj program plávania. Dejiskom bola rieka Seina, čo už napovedá o tom, že muselo byť dosť napínavé sledovať plávanie pod vodou na vzdialenosť 60 metrov. Voda bola poriadne zakalená, keďže v tom čase ešte neexistovali čističky. Na štart sa vtedy postavilo 14 plavcov a ako prvý sa v cieli vynoril domáci závodník Devendeville, ktorého nasledoval krajan Six. Ako tretí do cieľa doplával Dán menom Lykkeberg so stratou pol minúty, pretože vo vode stratil orientáciu a plával v kruhu. Závod v plávaní pod vodou sa už na žiadnej ďalšej olympiáde neobjavil.

Plávanie cez prekážky

Pre divákov bolo atraktívnejšie plávanie cez prekážky na vzdialenosť 200 metrov. Plavcov vo vode čakali 2 druhy prekážok – klady a loďky. Klady museli závodníci preliezť a loďky podplávať.  Odpadky plávajúce vo vode sa nerátali.

Prečítajte si tiež:
Panda vo viedenskej zoo maľuje obrazy. Zarába tak na knihu

Preťahovanie lanom

Preťahovanie na LOH v Saint Louis v roku 1904.

Preťahovanie lanom malo taktiež premiéru na olympijských hrách v roku 1900 a napodiv vydržali v olympijskom programe až do roku 1920, čiže diváci sa mohli nudiť pri pohľade na tento šport na šiestich OH. Na parížskej olympiáde sa v tejto disciplíne predstavili iba 2 tímy. Prvý tím tvorili domáci Francúzi a druhý tím bol kombinovaný, v zložení troch Dánov a troch Švédov.

Tento šport ako olympijská disciplína nebol pre divákov veľmi atraktívny, pretože sa preťahovalo veľmi dlho. Mnohokrát sa súperi preťahovali i niekoľko desiatok minút.

Šplh na lane

Šplh bol jednou z disciplín, ktorésna vrámci gymnastiky objavili na hneď prvých moderných olympijských hrách v Aténach. Závodníci mali za úlohu vyšplhať sa na 14 metrové lano. Nehodnotil sa len čas, za ktorý týchto 14 m zdolali, ale aj spôsob, akým šplhali.

Skok z miesta

Aj ľahká atletika má disciplíny, ktoré už v súčasnosti na olympiáde nevidíme. Ide najmä o skoky z miesta. Týmto skokom kedysi dominoval americký atlét Ray Ewry. Jeho príbeh znie priam filmovo. V detstve trpel obrnou a až do svojich 14 rokov prežil svoj život na vozíku. Potom sa začal učiť chodiť a kvôli posilneniu svalstva veľa skákal. To ho priviedlo k množstvu športových úspechov. Stal sa nielen univerzitným hráčom amerického futbalu, ale i atlétom, ktorý reprezentoval Ameriku na olympijských hrách. Dominoval v skoku z miesta – do diaľky, do výšky a trojskok. Na parížskych OH v roku 1900 vyhral zlato vo všetkých troch disciplínach. A to dokonca v jeden deň. Toto sa okrem Raya dodnes nikomu nepodarilo.

Prečítajte si tiež:
Originálne prekvapenie pre choré deti. Albánski policajti sa prezliekli za superhrdinov

Plávanie tímov

V tejto zaujímavej disciplíne boli štyri rozplavby. V každej bolo päť plavcov. Víťaz prvej rozplavby dostal jeden bod, druhý dva body, tretí tri, štvrtý štyri body a posledný päť bodov.V druhej rozplavbe bral plavec na prvom mieste 6 bodov, na druhom sedem, až k poslednému, ktorý dostal desať bodov, až kým prvý muž poslednej rozplavby nedostal 16 bodov. Tím s najnižším počtom bodov vyhral. Keďže malo Nemecko v prvej rozplavbe hneď troch plavcov, nemohol nikto ďalší vinou zvyšujúceho sa ohodnotenia vyhrať.

Čo rozhoduje o zaradení športu medzi olympijské disciplíny?

O tom, či sa šport na olympiáde objaví, rozhoduje Medzinárodný olympijský výbor na základe 40 kritérií, medzi ktorými je i popularita. Disciplíny tiež musia byť genderovo vyvážené a tiež by nemali byť náročné, čo sa týka výstavby športoviska.

Zdroj: formenonline.cz

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií