fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Súd zastavil disciplinárne konanie voči sudkyni Dolákovej z kauzy Víchrica, návrh podala Kolíková

Sudkyňa Okresného súdu Bratislava I Otília Doláková má od apríla dočasne pozastavený výkon funkcie sudkyne.

Máte tip? napíšte nám mailom

2.6.2022 (Webnoviny.sk) – Sudkyňa Okresného súdu Otília Doláková už nečelí disciplinárnemu stíhaniu. Rozhodol o tom vo štvrtok senát Najvyššieho správneho súdu SR (NSS SR) s tým, že jeho rozhodnutie je konečné.

Päťčlenný senát o zastavení stíhania rozhodol napriek tomu, že sudkyňa bola ochotná uzavrieť dohodu o vine a treste s Ministerstvom spravodlivosti SR.

Prieťahy v rodinnoprávnej agende

Dôvodom disciplinárneho návrhu zo strany šéfky rezortu spravodlivosti Márie Kolíkovej (nom. SaS) mali byť prieťahy v rodinnoprávnej agende týkajúcej sa rozhodovania o maloletej osobe.

Senát NSS SR však skonštatoval, že ministerstvo pri predkladaní návrhu na stíhanie prekročilo zákonnú jednoročnú lehotu.

Pozastavený výkon funkcie

Sudkyni Okresného súdu Bratislava I pozastavil NSS SR v apríli tohto roku dočasne výkon funkcie. Vyhovel tak odvolaniu rezortu spravodlivosti proti rozhodnutiu disciplinárneho senátu Súdnej rady SR, ktorý v novembri 2020 nevyhovel návrhu na dočasné pozastavenie výkonu funkcie Dolákovej.

Dôvodom návrhu ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej na pozastavenie funkcie sudkyne bolo, že Dolákovú obvinili pre trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa. Rezort okrem iného poukazoval na to, že generálny prokurátor Maroš Žilinka ešte minulý rok nevyhovel žiadosti Dolákovej o zrušenie obvinenia.

Prečítajte si tiež:
Borguľove kauzy sa majú spájať s bratislavskou komunálnou politikou, neraz sa pohyboval na hrane zákona

Dolákovú zadržali policajti pri akcii Víchrica v októbri 2020 a po výsluchu ju prepustili. Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry v rámci akcie zadržali a obvinili aj právnika Zoroslava Kollára, bývalú podpredsedníčku Najvyššieho súdu SR (NS SR) Jarmilu Urbancovú, exšéfa Okresného súdu Bratislava III Davida Lindtnera, sudkyňu Okresného súdu Bratislava I Katarínu Bartalskú alebo sudcu NS SR Jozefa Kolcuna.

Viac k témam: Akcia Víchrica, disciplinárne stíhanie, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Súd zastavil disciplinárne konanie voči sudkyni Dolákovej z kauzy Víchrica, návrh podala Kolíková © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií