Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Strach z nakazeného kliešťa? Pošlite ho do laboratória na odhalenie boreliózy

Ak sa vám ten kliešť, ktorý ste si práve našli na koži, nezdá a zaujímalo by vás, či náhodou nebol nakazený, môžete to veľmi jednoducho zistiť. Stačí ho poslať do laboratória, kde ho vyšetria. 

Obdobie plné kliešťov práve začalo. Nemusíte ísť ani do trávnatých porastov, kríkov či na hubačku do neďalekého lesa, kliešte na vás číhajú všade: pri cestách, na okrajoch lesov, na vlhkých lúkach, v blízkosti vodných tokov, jazier.

Dávno neplatí, že kliešťa chytíte hlavne v nízkych nadmorských výškach, objavujú sa i v Tatrách. Nejde však o žiadnu novinku, kliešte boli v Tatrách už aj v 50. či 60. rokoch. Posledné roky sledujeme výskyt kliešťov aj v horských oblastiach. Zaznamenali sme ich pri náhodných zberoch aj v nadmorských výškach nad tisíc metrov, tvrdí Branislav Peťko, vedúci Centra aplikovaného výskumu Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach. 

https://www.instagram.com/p/Bz5GoxCoY0c/

 

Aj keď im teplé a vlhké počasie výrazne prospieva, v horúčavách ich počet rapídne klesá. Keď prídu horúčavy nad 30 stupňov, kliešte vtedy pozaliezajú do zeme a ich výskyt je ojedinelý aj v horských oblastiach,” vysvetľuje ďalej odborník. Práve preto aktivita kliešťov v týchto dňoch klesá a do polovice augusta sa ich počet nad zemou znižuje na polovicu až tretinu.

„Potom sa ešte objaví menší vrchol na jeseň, niekedy v septembri, októbri, kedy prídu jesenné dažde. Kliešť je totiž veľmi citlivý na vysychanie,” uviedol Branislav Peťko pre portál podtatranske-noviny.sk.

Prečítajte si aj to, aký druh kliešťa je na Slovensku, hoci je typický pre oblasť Stredomoria.

Ako postupovať, keď ste sa stali jeho obeťou?

Živého kliešťa (nesmie byť mŕtvy ani rozpučený) zabaľte do vlhkej vaty, aby nevyschol a vložte do igelitového vrecúška. Dajte do obálky a spolu s vyplnenou objednávkou, ktorú nájdete tu, prineste osobne v pracovné dni v čase od ôsmej do deviatej ráno na adresu Virologický ústav, Dúbravská cesta 9 v Bratislave. Ďalšia možnosť je poslať kliešťa poštou. Podrobnejšie informácie získate aj na e-mailovej adrese viruspi@savba.sk alebo na telefónnych číslach 02/593 02 431 alebo 430. Píše sa na ahojmama.pravda.sk

Taktiež je potrebné napísať, či bol kliešť na človeku alebo zvierati, na akej časti tela sa prichytil a ako dlho tam bol. Pripísať treba aj lokalitu, odkiaľ si postihnutý nevítaného spoločníka priviezol a kedy sa tak stalo.

Ak miesto po vybratí kliešťa zostane začervenané dlhšiu dobu, treba vyhľadať lekára. Zdroj: zivot.pluska.sk

Okrem testu na kliešťovú encefalitídu

V laboratóriu zisťujú, či bol kliešť napadnutý lymskou boreliózou, ale aj ďalšími chorobami, ktoré môžu kliešte prenášať (zisťuje sa prítomnosť mikróbov rickettsia, anaplasma, babesia a bartonella). Má to iba jediné obmedzenie – v súčasnosti sa podľa informácií z Virologického ústavu z kapacitných dôvodov nerobia testy na kliešťovú encefalitídu, ale predpokladá sa, že neskôr sa budú aj tie.

Základný test na prítomnosť borélie a rickettsie stojí dvadsať eur. Analýzu urobia do 15 pracovných dní po úhrade poplatku a pripísaní platby na účet. Výsledok oznamujú výhradne e-mailom. Týždenne v ústave vyšetria v súčasnej dobe asi dvadsať kliešťov.

Zdroj: dnes24.sk

Ak je test pozitívny, je nutné kontaktovať lekára, ktorý urobí príslušné krvné vyšetrenia. V prípade negatívneho výsledku je síce pravdepodobnosť ochorenia veľmi malá, ale nie úplne vylúčená. Je preto potrebné všímať si všetky príznaky možnej choroby, v prípade lymskej boreliózy je to hlavne typická škvrna, ktorá pozostáva z guľatého červeného pruhu a z červeného fľaku uprostred. Objavuje sa dva až tri týždne po nákaze, pribúda však prípadov, keď sa žiadna škvrna neobjaví, čo môže skomplikovať diagnostiku. Ak ste vy či vaše dieťa mali prichyteného kliešťa, je lepšie dať si preventívne urobiť krvné testy na lymskú boreliózu či kliešťovú encefalitídu.

Prevenciou je očkovanie. Zdroj: zivot.pluska.sk

Čím skôr kliešťa objavíte, tým lepšie

Rýchlosť hrá v tomto prípade veľmi dôležitú úlohu. Riziko infekcie sa podstatne zvyšuje, ak je kliešť na koži prisatý viac ako 24 hodín.

Základné zásady ochrany pred kliešťom podľa ÚVZ SR:

  • vyhýbajte sa miestam s vyšším predpokladom výskytu kliešťov – okraje lesov, vysoké porasty tráv, krovie,
  • v prírode noste vhodné oblečenie pokrývajúce čo najväčšie časti tela, hlavne dlhé nohavice, ponožky, vhodnejší je svetlý odev, na ktorom parazita skôr zbadáte,
  • používajte repelenty,
  • po návrate domov si dôkladne prekontrolujte celé telo.

Kliešť sa najčastejšie prisaje:

  • do vlasatej časti hlavy,
  • do slabín a podpazušia,
  • za uši,
  • do podkolennej jamky,
  • na intímne miesta.

Kde je na Slovensku najväčšie riziko, že si domov prinesiete nakazeného kliešťa? Ide hlavne o oblasti v povodí Váhu. Rizikové sú ďalej pohorie Tríbeč, Vtáčnik, Nitrianska a Pohronská pahorkatina, oblasť Malých Karpát, okresy Trenčín, Nové Zámky, Nitra a Levice. 

Zdroj: podtatranske-noviny.sk, ahojmama.pravda.sk, dnes24.sk, zivot.pluska.sk, uvzsr.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií