fbpx
Berlínsky projekt upcykluje utečenecké člny a vyrába z nich tašky

Berlínsky projekt upcykluje utečenecké člny a vyrába z nich tašky

Keď Abid Ali riskoval svoj život v gumovom člne v roku 2015, keď utiekol z Pakistanu do Európy, nemyslel si, že o tri roky neskôr bude vyrábať tašky, batohy a tenisky z podobných lodí v malej dielni v Berlíne.

Krajčír Ali spolupracuje s neziskovou organizáciou Mimycri. Upcyklujú gumy z opustených utečeneckých člnov, nachádzajúcich sa na plážach v Grécku, po často nebezpečných námorných prechodoch cez Turecko.

Odvtedy čo do Nemecka imigrovalo viac ako milión ľudí z Blízkeho východu, Afriky a strednej Ázie, migrácia sa stala hlavnou otázkou v Nemecku, ktorá testuje vládnu koalíciu kancelárky Angely Merkelovej.

upcyklujú gumy z člnov
Zdroj: enca.com, REUTERS/Hannibal Hanschke

Vytváraním módnych doplnkov z gumových člnov chce Mimycri vytvoriť pracovné miesta pre migrantov a dať im príležitosť ukázať Nemcom ich talent.

Na Mimycri workshope v Berlíne Ali pozorne meria veľký kus gumy na pracovnom stole predtým, než ju precízne rozreže na určité veľkosti a so šikovnosťou použije šijací stroj na výrobu tašky.

Hovorí, že práca s nevyužívanými gumovými člnmi vôbec nie je divná. Dodáva: „Áno, niekedy si pomyslím, že ‘Hej, aj ja som došiel týmito člnmi,’ ale nie, nie je to divné.“

In honor of the 1,138 people who died at Rana Plaza 5 years ago➕🙏🏻➕we truly believe that future fashion can only be fair…

Zveřejnil(a) mimycri dne Úterý 24. dubna 2018

Vera Guentherová, spoluzakladateľka Mimycri, a Nora Azzaouni, partnerka projektu, prišli s týmto nápadom v lete 2015. Vtedy ako dobrovoľníčky pomáhali utečencom prichádzajúcim na grécky ostrov Chios.

„Chceme spracovať plastový odpad, ktorý leží na plážach v Grécku, na niečo nové,“ povedala Guentherová, „chceme vytvoriť nové pracovné príležitosti pre ľudí, ktorí sem prišli a majú obrovský talent.“

upcyklujú gumy z člnov
Zakladateľky Mimycri Nora Azzaoui a Vera Guentherová. Zdroj: firstpost.com, REUTERS/Hannibal Hanschke

Environmentálne skupiny hovoria, že plastový odpad zo záchranných viest a gumových člnov, ktorý zostal po dosiahnutí Grécka migrantmi v roku 2015, je zabudnutým rozmerom utečeneckej krízy bez komplexného systému nakladania s odpadom na súši.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Muž natočil vodnú scenériu neďaleko ostrova Bali. Z jeho záberov vám bude do plaču!

Pozrite si príbeh spoločnosti Mimycri a výroby tašiek:

Zdroj: https://www.reuters.com/article/us-europe-migrants-design/berlin-project-upcycles-refugee-boats-into-bags-idUSKBN1KD28U

Foto: http://www.financetime.org/berlin-project-upcycles-refugee-boats-into-bagshttps://www.enca.com/life/berlin-project-upcycles-refugee-boats-into-bagshttps://www.firstpost.com/world/berlin-project-upcycles-refugee-boats-into-bags-4802551.html

Google+ Linkedin

Autor:

Obdivovateľka umenia vo všetkých jeho formách, hľadajúca a nachádzajúca ho všade okolo seba. Fotografiami si zaznamenávam svet, najradšej cez dokumentárnu fotografiu, ľudí a ich príbehy. Redaktorka, editorka, korektorka. Milujem hrabanie sa v textoch a hľadanie chybičiek.