fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V Rusku sa našiel dokonale zachovaný jaskynný medveď z doby ľadovej. Môže mať 39 500-rokov

Dokonale zachované pozostatky jaskynného medveďa z doby ľadovej objavili v Arktíde – prvý príklad druhu, ktorý sa kedy našiel s neporušenými mäkkými tkanivami.

Máte tip? napíšte nám mailom

Úžasný nález dosiahli pastieri sobov na Lyakhovských ostrovoch, ktoré sú súčasťou súostrovia Novosibírskych ostrovov na Ruskom severe.

Predtým sa našli iba kosti jaskynných medveďov, ale tento exemplár mal podľa prieskumu tímu vedcov zo severovýchodnej federálnej univerzity (NEFU) v Jakutsku na Sibíri dokonca neporušený nos .

Svetový význam

Objav má „svetový význam“, uviedol popredný ruský expert na vyhynuté druhy z doby ľadovej.

Vo vyhlásení zverejnenom univerzitou, vedkyňa Lena Grigorieva uviedla: ,,Toto je prvý a jediný nález tohto druhu – celé mŕtve telo medveďa s mäkkými tkanivami. Je úplne zachované a sú v ňom všetky vnútorné orgány, dokonca aj jeho nos.Predtým sa našli iba lebky a kosti. Tento nález má veľký význam pre celý svet.“

Dospelé zviera našla skupina pastierov sobov, ktorí následne preniesli medveďa na NEFU, kde sa vedci špecializujú na výskum vyhynutých mamutov a nosorožcov.

ice age cave bear siberia exlarge

Jaskynný medveď (Ursus spelaeus)

Podľa tímu je to jaskynný medveď (Ursus spelaeus) prehistorický druh alebo poddruh, ktorý žil v Eurázii v období stredného a neskorého paleolitu a vyhynul asi pred 15 000 rokmi. Predbežná analýza naznačuje, že medveď je starý od 22 000 do 39 500 rokov.

Prečítajte si tiež:
Tvrdia o tebe ostatní, že si alkoholik? Odpovedz na tieto 4 jednoduché otázky a uvidíš, či majú pravdu!

Maxim Cheprasov, vedúci výskumník z laboratória Mamutieho múzea v Jakutsku, vo vyhlásení uviedol: „Je potrebné vykonať rádiokarbónovú analýzu, aby sme určili presný vek medveďa.“

Vedcom sa zatiaľ nepodarilo navštíviť miesto objavu – starodávne telo sa našlo neďaleko od mesta Jakutsk, ktoré je vzdialený viac ako 8 000 kilometrov od Moskvy. Ide o najchladnejšie miesto na zemi.

Po roztopení permafrostu sa na Sibíri v posledných rokoch podarilo dosiahnuť významné objavy vrátane mamutov, vlkovaných nosorožcov, žriebätka z doby ľadovej, niekoľkých šteniat a jaskynných levích mláďat.

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj CNN

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií