Vedci vytlačili prvé 3D očné rohovky. Tie sú nádejou pre milióny pacientov po celom svete
Pacientom s poškodenými očnými rohovkami zrejme svitá na lepšie časy.
Rohovka ako vonkajšia vrstva ľudského oka zohráva významnú úlohu pri zaostrovaní. Momentálne však práve s touto časťou oka problém viac než 10 miliónov ľudí na celom svete, ktorí potrebujú jej transplantáciu, aby predišli oslepnutiu kvôli jej zápalu. Bohužiaľ, tak vysoký počet rohoviek určených na transplantáciu nie je. Okrem týchto 10 miliónov ľudí je tu ešte ďalších päť miliónov ľudí, ktorí o zrak, žiaľ, prišli v dôsledku popálenín, odierania či roztrhnutia.
Na Univerzite v New Castle sa však uskutočnila štúdia, ktorá dokazuje, že ak sa zmiešajú kmeňové bunky rohovky darcu s alginátom a kolagénom, možno tak vytvoriť roztok, ktorý môže byť vytlačený. Použitím jednoduchej 3D tlačiarne sa tento bio atrament dokáže zmeniť na rohovku za necelých 10 minút.
„Už mnoho vedeckých tímov po celom svete sa snažilo nájsť ideálny bio atrament. Náš unikátny gél, ktorý je kombináciou alginátu a kolagénu, udržiava kmeňové bunky rohovky živé a ide pritom o materiál, ktorý je dostatočne tuhý, aby držal tvar. Naše 3D tlačené rohovky sa ešte budú musieť podrobiť ďalším testovaniam, ktoré môžu trvať i niekoľko rokov, než sa budú môcť reálne používať na transplantácie. Avšak ukázali sme, že rohovky, ktorých je vo svete nedostatok,“ tvrdí autor štúdie, profesor Che Connon.
Zdroj: Good News Network