fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Video: Pád lietadla v Pakistane prežili dvaja z 99 cestujúcich. Ako je to možné?

Na “zázračných” sedadlách 1C a 10C sedeli jediní dvaja ľudia, ktorí prežili tragický pád lietadla v pakistanskom Karáčí. Bankár a inžinier prežili svoju smrť, ďalších 97 ľudí, ktorí s nimi leteli na palube, zahynulo. Video pritom zachytilo ich posledné sekundy života. Pád lietadla a následný výbuch.

Máte tip? napíšte nám mailom

Pakistanské úrady v sobotu potvrdili, že pri piatkovom leteckom nešťastí v Karáčí zomrelo 97 z 99 ľudí, ktorí boli na palube havarovaného lietadla. O život neprišiel nikto z obyvateľov domov, na ktoré lietadlo spadlo.

“Zázračné” sedadlá 1C a 10C

Prežili dvaja muži. Bankár Zafar Masuda utrpel niekoľko zlomenín. Inžinier Mohamad Zubair v rozhovore s Geo News uviedol, že sa pilot pokúsil pristáť, lietadlo sa dotklo zeme, ale bol prinútený opäť vzlietnuť. Po zhruba desiatich minútach pilot oznámil, že sa pokúsi pristáť druhýkrát, ale následne stroj havaroval, uviedol Zubair z nemocničného lôžka v civilnej nemocnici v Karáčí.

,,Videl som len dym a plamene. Počul som zo všetkých strán krik. Detí, dospelých. Videl som len plamene. Žiadnych ľudí som nevidel, len som počul ich krik,” uviedol. ,,Rozopol som si bezpečnostný pás a uvidel svetlo. Išiel som k nemu a musel skočiť asi tri metre, aby som sa dostal do bezpečia,” dodal.

Masuda sedel na sedadle 1C, Zubair na sedadle 10C. V oboch prípadoch išlo o sedadlá v uličke.

Lietadlo na kontrole v marci

Airbus A-320, ktorý letel do Karáčí z Láhauru, bol naposledy na technickej kontrole 21. marca. Deň pred nehodou priletel z ománskej metropoly Maskatu.

Prečítajte si tiež:
Poľský umelec pretvoril klasické obrazy na skvelé gify, ktoré musíš vidieť!

V technickej správe sa uvádza, že sa pri kontrole nenašla žiadna chyba motorov, pristávacieho zariadenia ani žiadneho hlavného systému lietadla. Stav oboch motorov je v nej označený ako “uspokojivý” a je v nej tiež uvedené, že lietadlo prechádza pravidelnou údržbou. Pakistanský úrad pre civilné letectvo dal Airbusu povolenie k letom do novembra tohto roku.

Výrobca, firma Airbus, vo svojom vyhlásení uviedol, že stroj bol v prevádzke od roku 2004, mal za sebou 25 860 letov a 47 100 letových hodín. Spoločnosť ponúkla pomoc pri vyšetrovaní nehody.

Pilot oznámil kontrolnej veži niekoľko sekúnd pred pádom, že ani jeden z motorov nefunguje, napísala agentúra Reuters s odvolaním sa na monitorovaci web leteckej prevádzky Liveatc.net.

Hovorca leteckej spoločnosti PIA, ktorej lietadlo patrilo, povedal, že sa podarilo nájsť oba záznamníky o lete, a že budú odovzdané vyšetrovateľom.

Kompenzácia pre zranených

Pri havárii v husto osídlenej oblasti bolo poškodených 25 domov a ich obyvatelia dostali náhradné ubytovanie. Vláda oznámila, že zaplatí náklady na opravu stavieb. Bude sa zaoberať aj poškodenými automobilmi. Zraneným má byť ako kompenzácia vyplatených 500 000 rupií (6 000eur).

Prečítajte si tiež:
Majk Spirit prehovoril o Egovi a jeho sólo albume: TAKÁTO je čistá pravda!

Pakistan rovnako ako iné krajiny kvôli koronavírusu zastavili leteckú dopravu a domáce lety obnovili len minulý týždeň. Zmyslom bolo umožniť Pakistancom premiestniť sa k rodinám pri moslimskom sviatku Íd al-Fitr, ktorý sa oslavuje po skončení pôstneho mesiaca ramadánu a začína sa cez víkend.

Piatková nehoda bola najhorším leteckým nešťastím v Pakistane od roku 2012, keď sa počas búrky zrútil pri Islamabade boeing a v troskách zahynulo 127 ľudí.

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj blesk geo.tv youtube

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií