fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zima a sneh sú na obzore. Zmena počasia príde o týždeň

Na našom území panuje už niekoľko dní stabilné, no inverzné počasie. To by sa však malo zmeniť v priebehu budúceho týždňa, kedy numerické modely avizujú ochladenie a príchod jednotlivých frontálnych systémov do našej oblasti.

Máte tip? napíšte nám mailom

Počasie už niekoľko dní na našom území je stále o tom istom. Ráno sa zobúdzame do hmly a počasia s nízkou oblačnosťou, ktorá sa udržuje aj po celý deň. Len miestami vykúka Slnko. Slnečno je len na našich horách a v nižších polohách panuje skôr zamračené a chladné počasie.

Dominantný vplyv na vývoj počasia na našom území má totiž aj naďalej rozsiahla oblasť vysokého tlaku vzduchu, ktorej stred sa nachádza nad Ruskom a tiahne sa až nad Čierne more. Po okraji tejto tlakovej výše sa do našej oblasti od juhu dostáva teplejší a vlhší vzduch a práve v tomto vzduchu sa tvorí hmla a nízka oblačnosť.

Na vývoji počasia sa toho nasledujúce dni na našom území veľa nezmení. Naďalej bude mať dominantný vplyv na počasie táto rozsiahla oblasť vysokého tlaku vzduchu, no zmena je na dosah.

Nad oblasť severnej Škandinávie sa totiž bude v priebehu budúceho týždňa doslova natláčať z Atlantiku výrazný komplex tlakových níží. Tie by mali v druhej polovici budúceho týždňa vytlačiť tlakovú výš z východnej Európy až nad Ural a v Európe by počasie pod svoju kontrolu mala prebrať tlaková níž.

Prečítajte si tiež:
Nedeľa prinesie mierne ochladenie, ale aj slnko

Tá by sa už o týždeň v piatok mala rozšíriť nad Pobaltie a práve tu dôjde k zmene. Okolo tejto tlakovej níže by k nám mal jednak postúpiť od severozápadu studený front, ale čo je dôležitejšie, tak sa otvorí chladnejšie, severozápadné prúdenie.

Toto prúdenie by malo byť na našom území otvorené v priebehu celého budúceho víkendu a vyzerá to tak, že aj tie nasledujúce dni. Do našej oblasti tak budú v chladnom vzduchu postupovať od severozápadu jednotlivé fronty.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií