fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Všetci by sme chceli byť študentmi STU: Literatúru, ktorú vydala univerzita, majú úplne zadarmo

Máte tip? napíšte nám mailom

Štúdium ide aj do peňazí, všetci to veľmi dobre poznáme. Okrem internátu/privátu si treba zaplatiť ISIC a iné dokumenty, počas semestra často míňame napríklad i na tlač seminárnych prác a za niečo treba aj jesť. No veľa peňazí ide aj na knihy a skriptá. Práve v tejto oblasti bratislavská Slovenská technická univerzita (STU) vychádza v ústrety svojim študentom.

STU v Bratislave sprístupnila ešte na jeseň 2016 pre študentov online literatúru vydanú vo vydavateľstve Spektrum STU, ktorú si môžu stiahnuť zadarmo. Ako informovala manažérka pre komunikáciu STU Andrea Settey Hajdúchová, od spustenia tejto služby zaznamenal systém 61.400 prístupov.

Najväčší záujem je o skriptá z matematiky, fyziky a chémie, ale aj knihy o umelej inteligencii, statike či cvičenia z biológie a anorganickej chémie“Učebnice a skriptá je možné sťahovať prostredníctvom Akademického informačného systému (AIS). Ide o univerzitný online systém, ktorý umožňuje študentom zostavenie rozvrhu či výber termínov skúšok a zápočtov cez internet, ako i online zapisovanie známok do elektronického indexu,” vysvetlila Settey Hajdúchová.

Medzi ďalšie nástroje, ktoré môžu študenti STU využívať online, patria tiež služby virtuálnej knižnice, ktorá sprístupňuje odborné vedecké databázy. Študentom je online dostupný i softvér MATLAB, interaktívny nástroj na inžinierske výpočty a výskum. Podľa Settey Hajdúchovej slúži na rozsiahle matematické výpočty, programovanie či počítačové simulácie. Všetci študenti a aj zamestnanci STU môžu softvér používať na osobných a pracovných počítačoch aj na mobiloch“Plnú verziu MATLAB-u sme zakúpili ako prvá univerzita na Slovensku pred rokom. Záujem študentov i zamestnancov je veľký, k dnešnému dňu evidujeme takmer 3000 aktívnych používateľov a začiatkom semestra očakávame ďalší nárast. MATLAB využívajú takmer všetky fakulty STU, najviac však Strojnícka fakulta, Fakulta elektrotechniky a informatiky a Materiálovotechnologická fakulta,” uviedol prorektor STU Pavel Čičák.

Prečítajte si tiež:
Obľúbený alkohol môže o žene veľa povedať. Čo povie o tebe či o tvojej priateľke?

STU plánuje online služby ďalej rozširovať. Tento rok zjednodušila prihlasovanie na štúdium. Ako jediná slovenská vysoká škola akceptovala len elektronickú prihlášku.

Zdroj: http://www.teraz.sk/slovensko/studenti-stu-za-literaturu-vydanu-uni/346521-clanok.html

Foto: STU (https://eduworld.sk/image.php?cfg=clanok_detail&f=clanky%2Focenovanie+mladych+vedcov+%281280×853%29_1525282183.jpg)

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií