fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tehotenstvo krok po kroku. Takto vyzerá ohromný vývoj bábätka v konkrétnom týždni

Máte tip? napíšte nám mailom

Zaujíma vás, ako sa bábätko vyvíja počas tehotenstva? Ktoré orgány sa mu formujú ako prvé, kedy po prvýkrát počuje a kedy konečne môžete zistiť, či budete mať chlapčeka alebo dievčatko? Prinášame vám krátky súhrn, v ktorom krok po kroku zistíte, ako vyzerá 37. týždňový pobyt v maminom brušku.

1. týždeň

Zaujímavosťou je, že lekári rátajú prvý týždeň tehotenstva, aj keď v prvom týždni ešte tehotná nie ste. V skutočnosti totiž tehotenstvo netrvá 9 mesiacov, ale 10 lunárnych mesiacov, pričom termín pôrodu sa počíta od poslednej menštruácie.

2. – 3. týždeň

K oplodneniu vajíčka dochádza medzi druhým a tretím týždňom. O tehotenstve sa však žena dozvedá až o niekoľko dní, týždňov neskôr. V treťom týždni môžu niektoré ženy pociťovať slabé krče a môžu mať aj slabý krvavý výtok.

4. týždeň

V štvrtom týždni je vaše bábätko veľké ako zrnko maku. Okolo tohto týždňa sa delí embryo na dve časti, z jednej sa stáva placenta a z druhej rastie človek.

5. týždeň

Práve v piatom týždni tehotenstva vám začne meškať menštruácia, čo avizuje tehotenstvo. Potvrdiť vám to môže aj tehotenský test, ktorý vám túto krásnu správu potvrdí vďaka vysokej hladine tehotenského hormónu hCG.

Prečítajte si tiež:
OBROVSKÉ NEŠŤASTIE: Potopil sa trajekt - takmer 130 ľudí je nezvestných!

6. až 7. týždeň

Zaujímavosťou je, že v šiestom týždni tehotenstva už bije bábätku srdiečko a zachytiť ho dokážu vtedy už aj prístroje. Bábätko je však veľké ako zrniečko granátového jablká či hrášok. V siedmom týždni tehotenstva sa začína bábätku rozvíjať mozog, ale i ramená a nohy, hoci ich na ultrazvuku nevidieť. Veľkosť bábätká je v tomto týždni už podobná veľkosti lieskového orecha.

8. – 10. týždeň

Veľkosť maliny, formovanie mozgu a strata embryonálneho chvostu sú typické znaky vývoja bábätka v ôsmom týždni tehotenstva. V týchto týždňoch sa utvárajú reprodukčné orgány, a tak o niekoľko týždňov budete už vedieť, či čakáte dievčatko alebo chlapčeka. Zaujímavosťou je, že v desiatom týždni bábätko začína kopať, pretože sa mu rôzne časti tela dokonalejšie formujú a vyvíjajú. Vy však tieto kopnutia necítite. V tomto týždni tehotenstva sa bábätku začínajú oddeľovať aj pršteky.

11. – 13. týždeň

V jedenástom týždni sa začína formovať chrbtica. Bábätko pomaly ochutnáva plodovú vodu a v trinástom týždni je jeho telo veľké ako citrón.

pregnant-pregnancy-mom-child

14. – 16. týždeň

Grimasy nastupujú na scénu v rozpätí týchto týždňoch, pretože bábätku sa formujú svaly na tváričke. Aj preto môžete vidieť vaše dieťatko, ako sa smeje či dokonca mračí. Výraznejšie sú už aj charakteristické črty a vy môžete určovať, po kom bábätko je. Časté je aj cmúľanie prsta.

Prečítajte si tiež:
Čas v prírode je dôležitý! Budete robiť ekologickejšie rozhodnutia

18. týždeň

Je zaujímavé, že v týchto dňoch sa bábätku formuje sluch, a tak všetko počuje a po narodení dokáže okamžite rozpoznať váš hlas.

20. – 22. týždeň

Ak ste doteraz nepociťovali kopy, tak si na ne pomaly začnite zvykať, pretože ich od 20. týždňa budete pociťovať ako prvorodička. V tomto období by ste dokonca mohli zistiť, či čakáte chlapčeka alebo dievčatko.

28. týždeň

Vo veľkosti baklažánu je v tomto týždni tehotenstva váš malý anjelik, ktorý začína otvárať i zatvárať oči. Doteraz totiž boli očné viečka zatvorené.

37. týždeň

Už v 37. týždni môžete porodiť zdravé a vyvinuté bábätko, preto majte svoju tašku do pôrodnice starostlivo pripravenú. Od tohto týždňa to môže prísť prakticky kedykoľvek.

Foto: Pexels

Zdroj: Trendweb.sk, www.redbookmag.com

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií