fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pomoc pre všetky ženy: TENTO zákrok dokáže oddialiť menopauzu až o 20 rokov!

Máte tip? napíšte nám mailom

Oddialenie menopauzy u žien sa vďaka lekárom vo Veľkej Británii stalo realitou. Symptómy, ktoré spolu s prechodom prichádzajú a narúšajú každodenný život žien, dokážu lekári posunúť o 20 rokov.

S týmto objavom prišli britskí lekári špecializujúci sa na umelé oplodnenie žien. Vďaka nim sa oddiali nie len menopauza, ale aj jej príznaky ako napríklad depresia, úzkosti, návaly, poruchy spánku či zníženie libida.

Nový objav! Zákrok, ktorý dokáže oddialiť menopauzu o 20 rokov. - klocher.sk
Photo by Yuris Alhumaydy on Unsplash

Zmrazenie tkaniva

Zákrok, ktorý nie je bolestivý a trvá približne 30 minút  je založený na kryokonzervácii tkaniva a je určený ženám mladším ako 40 rokov. Žene sa počas operácie odoberie malý kúsok ovariálneho tkaniva, ktorý sa uskladní mrazením. Pri nástupe menopauzy sa zamrznutá vzorka implantuje do tej časti tela ženy, ktorá je silne prekrvovaná, ako napríklad podpazušie. Vďaka implantovanému tkanivu začne dochádzať k zvyšovaniu hladinu hormónov a teda hormonálny pokles spojený s menopauzou nie je možný.

prevencia infarktu, alzheimerova choroba, menopauza
Zdroj: Unsplash.com

Ako to funguje?

Úspešnosť zákroku závisí priamo od veku pacientky v čase odstránenia tkaniva vaječníkov. Napríklad vzorka odobratá od 25-ročnej ženy by mohla oddialiť menopauzu o 20 rokov, zatiaľ čo 40-ročná žena získa iba 5 rokov.

Prečítajte si tiež:
Za dobrotu na žobrotu! 4 znamenia zverokruhu, ktoré vždy doplatia na svoje dobré srdce

Náklady spojené s týmto zákrokom sa pohybujú od 7 000 do 11 000 libier, čo je v prepočte od 7 500 až 11 900 EUR. Vo Veľkej Británii pod dohľadom špecialistov absolvovalo mrazenie tkaniva a jeho následnú implantáciu už 9 žien.

„Toto je prvý projekt na svete, ktorý ponúka zdravým ženám kryokonzerváciu ovariálneho tkaniva iba za účelom oddialenia menopauzy,“ uviedla pre The Sunday Times Yousri Afifi, lekárka, špecializujúca sa na posunutie klimaktéria u žien.

Revolúcia v liečbe neplodnosti

Britskí lekári sú presvedčení, že okrem oddialenia menopauzy môže tento zákrok spôsobiť nový prevrat v liečbe neplodnosti. Práve zvýšená produkcia hormónov je dôležitá pri zakladaní rodiny. Skvelou správou je tiež to, že odobraté tkanivo je možné využiť niekoľkokrát. Prvýkrát ho môže žena použiť pri problémoch s plodnosťou, pred založením rodiny. Druhýkrát pri nástupe menopauzy na oddialenie jej príznakov.

Nový objav! Zákrok, ktorý dokáže oddialiť menopauzu o 20 rokov. - klocher.sk
Zdroj: Pixabay

Tento spôsob zmrazenia ovariálneho tkaniva sa rovnako osvedčil u dievčat a žien trpiacich rakovinou, nakoľko liečba chemoterapiou vysoko ohrozuje ich plodnosť.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií