fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zelenskyj pozval na 9. mája do Kyjeva nemeckého kancelára Scholza a prezidenta Steinmeiera

Nemecko je súčasťou západnej aliancie podporujúcej Ukrajinu, kancelár Scholz tam však ešte počas vojny necestoval.

Máte tip? napíšte nám mailom

6.5.2022 (Webnoviny.sk) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pozval predsedu nemeckej vlády a nemeckého prezidenta na návštevu Ukrajiny.

Politikov pozval na 9. mája, deň, keď si Rusko pripomína víťazstvo Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne.

Mocný politický krok

Zelenskyj v piatok londýnskemu think-tanku Chatham House povedal, že hovoril s prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom a spolu s Olafom Scholzom ho pozval do Kyjeva, pričom ich príchod v danom čase by bol „veľmi mocný politický krok“.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Nie je bezprostredne jasné, či nemeckí politici súhlasili s pozvánkou. Predsedníčka nemeckého parlamentu Bärbel Bas by mala v nedeľu navštíviť Ukrajinu a na cestu tam sa chystá aj ministerka zahraničia Annalena Baerbock.

Nemecko je súčasťou západnej aliancie podporujúcej Ukrajinu, Scholz tam však ešte počas vojny necestoval.

Vymieňali si ostré poznámky

Nemecký premiér s v ostatných týždňoch skôr vymieňal ostré poznámky s ukrajinskými predstaviteľmi, pretože Kyjev odmietol pozvať nemeckého prezidenta pre jeho vzťahy s Ruskom z čias jeho pôsobenia v úrade ministra zahraničia.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Prečítajte si tiež:
Európska komisia chce pozastaviť poskytovanie financií Maďarsku pre porušenie princípov právneho štátu

Západní predstavitelia veria, že ruský prezident na spomenutý Deň víťazstva urobí vyhlásenie týkajúce sa vojny, či už vyhlásenie víťazstva alebo eskalácie konfliktu.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Zelenskyj pozval na 9. mája do Kyjeva nemeckého kancelára Scholza a prezidenta Steinmeiera © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií