fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zima a sneženie sa vrátia na Slovensko v nedeľu

Na našom území zažívame veľmi teplé počasie, ktoré prinieslo odmäk a skôr jarnejšie počasie. Nástup zimy je však už opäť vo výhľade a udeje sa už v priebehu nasledujúceho víkendu.

Máte tip? napíšte nám mailom

Teploty na Slovensku aj dnes prekonávali netradičné hodnoty. Na druhú polovicu januára je pomerne nezvyčajné, aby počas dňa teploty stúpali nad hranicu +10 °C. Aj dnešné maximálne teploty sa totiž pohybovali od +12 do +13 °C.

Takéto vysoké teploty nás čakajú aj v piatok, kedy by na našom území malo byť najteplejšie. Maximálne teploty by sa mali pohybovať na juhozápade až do +15 °C, čo je v porovnaní s dlhodobým normálom až o 10 °C vyššie ako je bežné.

Aktuálne sa neočakávajú v nasledujúcich dňoch v nižších polohách ani nočné mrazy, no v priebehu víkendu dôjde v našej oblasti k zásadnej zmene a vyzerá to na príchod pravého zimného počasia aj do nížin.

Cez naše územie totiž v priebehu soboty začne postupovať studený front, za ktorým k nám opäť začne prenikať chladnejší vzduch. Pre milovníkov zimného počasia je však potešujúca správa tá, že nás čaká príchod tzv. ,,Jadranky,, ktorá príde už v chladnejšom vzduchu a prinesie na naše územie výdatnejšie sneženie.

Takzvanou Jadrankou nazývame tlakovú níž, ktorá v zimnom období prichádza do našej oblasti z Jadranského mora. Tu sa na postupujúcom studenom fronte v priebehu víkendu prehĺbi nová tlaková níž a tá z Jadranského mora postúpi cez Chorvátsko a Maďarsko až do našej oblasti.

Prečítajte si tiež:
Búrky sa na Slovensku objavia zasa. V pondelok hrozia najmä na juhu

Táto tlaková níž tak v studenom vzduchu zabezpečí dostatok vlhkosti, ktorá sa bude prejavovať na zrážkach, ktoré by aj v nižších polohách mali byť vo forme sneženia.

Zrážky sa na snehové začnú meniť v noci zo soboty na nedeľu, kedy príliv chladného vzduchu za studeným frontom postupne zníži hranicu sneženia aj do nížin. Vlna sneženia nás však čaká v nedeľu večer.

Od juhozápadu by sa na celom našom území, vrátane nížin a Bratislavy malo rozsnežiť, pričom by sa malo jednať o výdatnejšie sneženie. V nížinách by v pondelok ráno malo ležať od 5 do 10 cm snehu, no v oblasti stredného a východného Slovenska môže za noc na pondelok a počas pondelka napadnúť až okolo 20 cm snehu.

Tejto snehovej nádielke však ešte nebude koniec. Ďalšia snehová chumelica nás čaká v utorok a v stredu, kedy sneženie zasiahne predovšetkým stredné a východné Slovensko, kde môže priniesť ďalších 10 až 20 cm. Po týchto veľmi teplých dňoch, ktoré aktuálne zažívame nás tak čaká ochladenie a príchod výraznejšej vlny sneženia, ktorá prinesie na naše územie ďalšiu nádielku novej snehovej pokrývky.

Prečítajte si tiež:
V Pyrenejoch napadli desiatky centimetrov snehu
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií