Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Miest pre zimné olympijské hry ubúda. Sneh mizne, v Pekingu technický sneh pokryl vyše milióna metrov štvorcových!

Takmer všetok sneh, na ktorom športovci súťažia na olympijských hrách v Pekingu a v iných čínskych mestách, je umelý. V skutočnosti tu počas roka takmer vôbec nesneží, a ak áno, tak len niekoľko centimetrov. Problém s nedostatkom snehu však majú aj iné oblasti, kde sa hry konali v minulosti.

Prvýkrát v histórii sa zimné olympijské hry konajú na technickom snehu. Nedostatok prírodného snehu trápi lyžiarske strediská dlhodobo, nie je problém iba čínskeho dejiska najväčšieho zimného športového podujatia. V areáloch v Jen-čchingu a Čang-ťia-kchou museli vyrobiť masy technického snehu, keďže v oblasti dejísk olympijskej súťaží je síce dostatočne chladno, ale vplyvom púšte Gobi je tam len minimum zrážok. Ak v tomto období zasneží, sneh sa drží dlhú dobu. Veľa ho však nie je a organizovať na ňom súťaže je absolútne nemožné.

Zimné olympijské hry v Pekingu budú podľa odborníkov najmenej ekologické v histórii

Na miestach, kde sa hry konajú, sneh viac-menej nepadá, pričom za posledné štyri desaťročia napadlo v priemere 7,9 milimetra snehu za sezónu. Čínski organizátori sa preto uchýlili k snežným delám, aby vyrobili takmer všetok sneh pre športovcov. Na tento účel spotrebujú až 185 miliónov litrov vody.

ZOH Peking/Zdroj foto: TASR/AP
ZOH Peking/Zdroj foto: TASR/AP

Problém s nedostatkom snehu však nemá len Čína

Až 90 % umelého snehu museli vyrobiť organizátori predchádzajúcich zimných olympijských hier v juhokórejskom Pjongčangu. Snehové delá sa na hrách používajú od roku 1980 a od olympijských hier v Lake Placid. Umelé zasnežovanie je pritom náročné na spotrebu vody a energie a podľa portálu Quartz spôsobuje aj eróziu pôdy.

Príčin úbytku snehu je viac, ale svoju úlohu zohráva aj zmena klímy

Priemerná teplota počas zimných olympijských hier sa mnohonásobne zvýšila, a to z 0,4 stupňa Celzia v 50. rokoch 20. storočia na 6,3 stupňa po roku 2000.

Aká je teda budúcnosť zimných olympijských hier?

Štúdia Univerzity vo Waterloo ukázala, že ak emisie skleníkových plynov budú rásť rovnakým tempom ako v súčasnosti, iba jeden z dvadsaťjeden bývalých hostiteľov, japonské Sapporo, bude môcť na konci storočia usporiadať olympijské hry. „Žiadny šport sa nevyhne vplyvom meniacej sa klímy. Dosiahnutie cieľov Parížskej dohody je rozhodujúce pre záchranu zimných športov, ako ich poznáme,“ hovorí Daniel Scott, jeden z autorov štúdie.

Nepotvrdenou informáciou zostáva, že okrem tratí pre lyžiarske, snoubordingové a biatlonové disciplíny posypali Číňania technickým snehom aj okolitú prírodu, aby aspoň trocha budila dojem zasneženej krajiny. Či je to pravda, nevieme. Ľudia, ktorí sú už tri týždne v Olympijskej dedine, nám však prezradili, že v Čang-ťia-kchou zažili aj sneženie. V mrazivom počasí suchej zimy biely poprašok vydrží dlho, takže aspoň kúsok prírodného snehu je aj na týchto zimných olympijských hrách.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií